Zamknij

Pogoda. Kolejne uderzenie zimy. MSWiA apeluje do Polaków

Redakcja
24.01.2019 18:26
Pogoda
fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER

Pogoda w Polsce ulegnie gwałtownemu pogorszeniu. MSWiA w związku z prognozami synoptyków zapowiadającymi mróz i śnieżyce apelują, aby w najbliższych dniach zwracać szczególną uwagę na osoby bezdomne i starsze.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W nocy z czwartku na piątek, z wyjątkiem krańców północnych, należy spodziewać się silnych opadów śniegu. Na południowym wschodzie prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm.

Temperatura minimalna od -18 stopni na Suwalszczyźnie do -8, -6 stopni w głębi kraju i -5 stopni na zachodnim wybrzeżu. W rejonach podgórskich termometry pokażą od -11 do -8 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich, na południowym wschodzie kraju porywisty, będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne.

Pogoda w piątek nie ulegnie poprawie. 25 stycznia na wschodzie kraju prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej miejscami o 6 cm. Temperatura maksymalna od -8 stopni na północnym wschodzie do -3 stopni na południu i zachodzie. W rejonach podgórskich około -9 stopni.

Pogoda: mróz i śnieżyce. MSWiA ostrzega

Z policyjnych statystyk wynika, że w całej Polsce do 23 stycznia z powodu wychłodzenia zmarło 28 osób.

Gdy widzimy potrzebującą pomocy osobę bezdomną lub starszą, należy zawiadomić policję lub inne służby ratownicze. "Pamiętajmy, że w takiej sytuacji, dzwoniąc na numer alarmowy 112, możemy uratować komuś życie" - podkreśla MSWiA.

Zobacz także

W związku z pogodą policjanci patrolują miejsca, w których przebywają bezdomni. Są to m.in. kanały ciepłownicze, ogródki działkowe czy pustostany. Funkcjonariusze oferują pomoc każdemu, kto jej potrzebuje, i proponują bezdomnym m.in. przewiezienie do ośrodka, w którym można zjeść ciepły posiłek i spędzić noc w bezpiecznych warunkach.

RadioZET.pl/PAP/DG