Zamknij

Wichury i deszcz nie odpuszczają. W górach śnieg. ALERT dla 14 województw

Redakcja
24.09.2018 07:08
Wiatr
fot. East News

Pogoda w poniedziałek, 24 września nie ulegnie poprawie. Synoptycy prognozują w całej Polsce intensywne opady deszczu, silny wiatr oraz spadek temperatur. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w poniedziałek alerty pierwszego i drugiego stopnia przed wichurami. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak podaje IMGW, Polska północno-wschodnia jest w zasięgu ośrodka, który znad wschodniej części kraju odsuwa się dalej na północny wschód. Południowy zachód znajduje się na skraju wyżu z centrum w rejonie Irlandii. Z północnego zachodu napływa chłodne powietrze pochodzenia arktycznego.

Alert RCB. Pogoda w poniedziałek 

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem obowiązuje w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim, śląskim, opolskim, małopolskim, świętokrzyskim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim i łódzkim.

Prędkość wiatru może dochodzić w porywach nawet do 90 kilometrów na godzinę.

Alert drugiego stopnia przewidziano dla województwa podkarpackiego. IMGW zaleca dużą ostrożność, śledzenie komunikatów sytuacji pogodowej i rozwoju sytuacji pogodowej. „Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych” – czytamy. 

Zobacz także

W poniedziałek temperatura maksymalna od 11°C do 13°C, na Podhalu i w kotlinach sudeckich około 9°C. W górach prognozowane są opady śniegu, w Karpatach możliwy przyrost pokrywy śnieżnej o około 5 cm. 

Alert RCB - komunikat SMS. Co to jest, jak działa i czemu służy?

W niedzielę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa znów informowało o gwałtownych zjawiskach atmosferycznych w poszczególnych rejonach kraju. Tym razem SMS-a z ostrzeżeniem przed silnymi wiatrami otrzymali mieszkańcy pięciu województw.

Przypomnijmy, że to nie pierwszy raz, gdy RCB poprzez SMS-y informuje i ostrzega Polaków przed gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Podobna sytuacja miała już miejsce m.in. w sierpniu.

RadioZET.pl/PAP/IMGW/DG