Zamknij

Pogoda w poniedziałek. Deszcz i burze z gradem. IMGW ostrzega

Redakcja
16.07.2018 07:06
Pogoda w poniedziałek. Deszcz i burze z gradem. IMGW ostrzega

Pogoda w poniedziałek nie zachęci do wakacyjnego wypoczynku. Synoptycy prognozują intensywne opady deszczu, burze i grad. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dla większości województw. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak informuje IMGW, Polska znajduje się w zasięgu niżu znad Ukrainy, tylko na krańcach zachodnich zaznacza się wpływ wyżu z centrum nad Danią. Nad dzielnicami wschodnimi utrzymuje się strefa frontu okluzji. Nadal napływa dość ciepłe powietrze polarne morskie.

Pogoda w poniedziałek 

W poniedziałek we wschodniej połowie kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, miejscami burze, lokalnie z gradem. Na pozostałym obszarze początkowo zachmurzenie przeważnie małe i umiarkowane, później miejscami wzrastające do dużego, aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu i burz. Bez opadów na ogół na wybrzeżu oraz południowym zachodzie kraju. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 30 mm.

Temperatura maksymalna od 21°C miejscami na wschodzie i wybrzeżu do 27°C na Ziemi Lubuskiej, gdzieniegdzie na Pogórzu Karpackim 20°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków północnych i zachodnich. W czasie burz porywy wiatru do 75 km/h.

Zobacz także

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 997 hPa i powoli będzie spadać.

IMGW ostrzega: burze, grad i deszcz

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w poniedziałek ostrzeżenia pierwszego stopnia dla dwunastu województw w związku z prognozowanymi burzami, intensywnymi opadami deszczu oraz burzami z gradem. 

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem obowiązują na Mazowszu i Lubelszczyźnie. IMGW nie wydał alertów pogodowych dla województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego i opolskiego.

RAPORT DLA ALERGIKÓW: Kalendarz pylenia roślin. Kiedy pylą drzewa i trawy?

Pierwszy stopień ostrzeżenia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Możliwe są m.in. utrudnienia w ruchu drogowym i zakłócenia w przebiegu imprez plenerowych.

Instytut zaleca ostrożność i śledzenie rozwoju sytuacji pogodowej.

RadioZET.pl/IMGW/PAP/DG