Zamknij

Groźba powodzi i silny wiatr. IMGW wydaje ostrzeżenia

Redakcja
29.10.2018 13:08
Groźba powodzi i silny wiatr. IMGW wydaje ostrzeżenia
fot. Shutterstock

Pogoda w poniedziałek nie należy do najlepszych. W wielu miejscach kraju pada deszcz i wieje silny wiatr. IMGW wydało ostrzeżenia dla czterech województw. Dwa z nich dotyczą groźby powodzi na północy Polski. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w poniedziałek ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia dla województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Ostrzeżenia obejmują Żuławy i Zalew Wiślany.

Ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że w związku z prognozowanym silnym wiatrem z kierunku północno-wschodniego i wschodniego na Zalewie Wiślanym i Żuławach stany wody utrzymywać się będą powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością osiągnięcia stanów alarmowych. 

Pogoda w poniedziałek. Ostrzeżenia IMGW

W województwach dolnośląskim i opolskim obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem. Prędkość wiatru wyniesie od 30 do 40 km/h, w porywach może dochodzić nawet do 75 km/h. Alert pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. 

Zobacz także

W poniedziałek zachmurzenie duże, w południowej połowie kraju okresami większe przejaśnienia, a w Małopolsce i na Podkarpaciu również rozpogodzenia. Miejscami słabe opady deszczu lub mżawki, od zachodu stopniowo zanikające. W północno-wschodniej Polsce początkowo deszcz ze śniegiem. Rano i wieczorem miejscami mgła ograniczająca widzialność do 500 m, lokalnie do 200 m.

Temperatura maksymalna od 4°C, 6°C na północy kraju do 20°C na południowym wschodzie. 

Kiedy spadnie pierwszy śnieg? Sprawdź długoterminową prognozę pogody 

RadioZET.pl/PAP/DG