Zamknij

Burze, deszcz i grad. IMGW wydaje alert drugiego stopnia

Redakcja
01.09.2018 19:26
Burze, deszcz i grad. IMGW wydaje alert drugiego stopnia
fot. Shutterstock

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w sobotę ostrzeżenia drugiego stopnia przed wieczornymi burzami i intensywnymi opadami deszczu dla woj. opolskiego.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

IMGW wydało również ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla zachodniej części woj. małopolskiego oraz południowo-wschodniej części woj. śląskiego.

Jak informuje IMGW, ostrzeżenia drugiego stopnia przewidują "wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia". IMGW zaleca w związku z tym dużą ostrożność, śledzenie komunikatów o sytuacji pogodowej oraz przestrzeganie "zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia".

foto
fot. Pogodynka

Natomiast ostrzeżenia pierwszego stopnia przewidują "warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia". "Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne" - ostrzega IMGW.

Pogoda w sobotę. Gdzie jest burza? 

W nocy z soboty na niedzielę we wschodniej połowie kraju zachmurzenie umiarkowane, nad ranem gdzieniegdzie mgła, ograniczająca widzialność do 300 m. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, a na Pomorzu z rozpogodzeniami. Miejscami słabe opady deszczu, tylko na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie o umiarkowanym natężeniu i tam prognozowana suma opadów do 15 mm.

Zobacz także

Temperatura minimalna od 12 do 16 st., chłodniej: na Pomorzu i w miejscowościach podgórskich: od 9 do 11 st. Wiatr słaby i umiarkowany, głównie północno-wschodni.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje również, jak bezpiecznie przetrwać burze. Nie powinno się wychodzić z domu bez konieczności. Należy również unikać otwartych przestrzeni, nie stawać pod jedynym w okolicy drzewem czy masztem oraz unikać dotykania metalowych przedmiotów. Osoby prowadzące samochód powinny zjechać na parking z dala od drzew. W górach należy jak najszybciej zejść ze szczytu. Osoby pływające powinny natychmiast wyjść z wody i oddalić się od brzegu