Zamknij

Nawet pół metra śniegu. IMGW wydaje alerty dla 7 województw

Redakcja
09.01.2019 08:38
Nawet pół metra śniegu. IMGW wydaje alerty dla 7 województw
fot. PAP

Pogoda w środę. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem oraz intensywnymi opadami śniegu w siedmiu województwach. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem na drogach występują w zachodnich powiatach województw warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego i małopolskiego oraz we wschodniej części województwa łódzkiego i śląskiego.

Pogoda w środę. Gdzie spadnie śnieg? 

Alert pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym, powodującymi przyrost pokrywy śnieżnej do 25 cm, w górach miejscami 30 cm, występują w powiecie suskim, wadowickim i nowotarskim województwa małopolskiego, oraz żywieckim, bielskim i cieszyńskim województwa śląskiego, jak i w południowej części województwa dolnośląskiego.

Drugi stopień ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym, powodującymi przyrost pokrywy śnieżnej miejscami do 50 cm w powiecie jeleniogórskim i lwóweckim w województwie śląskim.

Zobacz także

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie warunków, które sprzyjają wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych. Mogą one powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza natomiast, że występujące zjawiska meteorologiczne mogą powodować duże straty materialne oraz - podobnie jak w przypadku ostrzeżenia pierwszego stopnia - stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Występujące w tym czasie niebezpieczne zjawiska pogodowe mogą znacznie ograniczyć codzienne funkcjonowanie. 

Temperatura maksymalna od -3 st. miejscami na wschodzie do 0 st. w centrum i 3 st. na północnym zachodzie i wybrzeżu. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny, w porywach do 65 km/h, na wschodzie z kierunków wschodnich, na Pomorzu z kierunków północnych, na pozostałym obszarze z kierunków zachodnich. Na wschodzie i w górach wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne.

RadioZET.pl/PAP/DG