Zamknij

Kulminacja upałów w Polsce. Ostrzeżenia: Nawet 34 stopnie

Redakcja
01.08.2018 10:14
Pogoda
fot. PAP

IMGW wydał w środę ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed upałem. Alert dotyczy wszystkich województw z wyłączeniem wschodniej części woj. lubelskiego i centralnej części woj. podkarpackiego. Jak prognozują synoptycy, w środę słupki rtęci osiągną rekordowe wartości. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem wydano dla województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego (część zachodnia i centralna), lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, łódzkiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego (część północna), podkarpackiego i lubelskiego (część zachodnia).

W województwach objętych ostrzeżeniami drugiego stopnia temperatury maksymalne w dzień mogą wynieść od 28°C do 34°C. W nocy termometry mogą wskazywać od 17°C  do 23°C. Najwyższe temperatury są prognozowane dla woj. kujawsko-pomorskiego (31°C -34°C).

fot

Wydano również ostrzeżenia pierwszego stopnia przed upałem i burzami z gradem.

Pierwszy stopień ostrzeżenia przed upałem wydano dla woj. podlaskiego oraz wschodniej części woj. warmińsko-mazurskiego. Na tych terenach w dzień temperatura może wynieść od 29°C  do 32°C, a w nocy od 16°C  do 19°C.

Wydano również ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem dla kilku województw. Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują w woj. małopolskim (część południowo-zachodnia) i śląskim (część południowo-wschodnia), natomiast ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują w woj. małopolskim (powiat gorlicki, oświęcimski, myślenicki i wadowicki), w woj. podkarpackim (część południowa) oraz śląskim (powiat wodzisławski, pszczyński i Jastrzębie-Zdrój).

Fala upałów w Europie 

Alerty o fali upałów dotyczą całej Europy. Z rekordowymi temperaturami zmaga się również Portugalia. Z modelu meteorologicznego wynika, że na obszarze położonym na północny wschód od Lizbony słupki rtęci wzrosną do 51°C . Średnia temperatura na całym Półwyspie Iberyjskim to 47°C . Najwyższą temperaturę powietrza w Europie odnotowano w 1977 roku w Atenach. 

Zobacz także

Jak informuje IMGW, ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że przewidywane są niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, powodujące duże straty materialne oraz zagrożenia zdrowia i życia. Zalecana jest duża ostrożność. Należy śledzić komunikaty i pogodę oraz przestrzegać wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze.

Przed niebezpieczeństwami związanymi z pogodą ostrzega też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. W środę RCB wydało komunikat na Twitterze, w którym podkreśla, że należy pływać tylko w wyznaczonych miejscach i stosować się do poleceń ratownika oraz nie można wchodzić do wody po alkoholu.

RadioZET.pl/PAP/DG