Zamknij

Pogoda w środę. Intensywne opady deszczu i burze z gradem

Redakcja
18.07.2018 07:34
Pogoda w środę. Intensywne opady deszczu i burze z gradem
fot. Shutterstock

Pogoda w środę zapowiada się deszczowo. Synoptycy prognozują intensywne opady deszczu i burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenia. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak informuje IMGW, przez Polskę przebiega strefa zbieżności łącząca wyżej wymienione ośrodki niżowe i powoli przemieszczająca się na południe kraju. W ciągu dnia krańce zachodnie znajdą się w strefie prawie stacjonarnego frontu chłodnego związanego z niżem z rejonu Morza Norweskiego. Z północnego wschodu napływa wilgotne i ciepłe powietrze pochodzenia zwrotnikowego.

Pogoda w środę 

W środę zachmurzenie duże, większe przejaśnienia na północnym wschodnie kraju. Na zachodzie i południu jednostajne opady deszczu, okresami o umiarkowanym i silnym natężeniu. Prognozowana suma opadów do 15-25 mm, a w Karpatach do 35 mm. Na pozostałym obszarze kraju przelotne opady deszczu i miejscami burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 15-25 mm. Najmniej opadów na Mazurach i Podlasiu, do 10 mm.

foto

Temperatura maksymalna od 19°C, 23°C na południu, zachodzie i nad morzem, 25°C w centrum, do 27°C, 28°C na północnym wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na zachodzie porywisty, północno-zachodni i północny. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h, a wysoko w górach do 80 km/h.

Zobacz także

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 991 hPa i powoli będzie rosło.

Burze z gradem, deszcz

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed intensywnymi opadami deszczu i burzami z gradem. Szczególne uważni powinni być mieszkańcy trzech województw. 

W środę, w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu z burzami, IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia dla województw śląskiego. Alert pierwszego stopnia przed burzami z gradem obowiązuje w województwie pomorskim. Ten stopień ostrzeżenia wydano także dla województwa zachodniopomorskiego.

Ten stopień zagrożenia oznacza, że na wskazanym terenie mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne powodujące duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Należy zachować dużą ostrożność oraz śledzić komunikaty pogodowe, a także przestrzegać zaleceń wydanych przez służby ratownicze.

RadioZET.pl/PAP/DG