Zamknij

Atak zimy w całej Polsce. IMGW wydaje alerty pogodowe

Redakcja
02.01.2019 08:14
Atak zimy w całej Polsce. IMGW wydaje alerty pogodowe
fot. Tomasz Czachorowski/Polska Press/East News

Pogoda w środę. Dla większości zachodniej części Polski wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem. Na Pomorzu obowiązują też ostrzeżenia drugiego stopnia. Na południu Polski obowiązują z kolei alerty drugiego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

 

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu oraz ostrzeżenia pierwszego stopnia przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi, spowodowanymi przez zachodni i północno-zachodni wiatr w porywach do 65 km/h, wydano dla części południowych powiatów województw podkarpackiego i małopolskiego, a także dla południowo-wschodnich powiatów Śląska.

IMGW wydało ostrzeżenia przed silnym wiatrem dla południowej części województwa lubelskiego, niemal całego województwa opolskiego, Dolnego Śląska, Wielkopolski oraz województwa lubuskie, warmińsko-mazurskie i większość kujawsko-pomorskiego, południowa część województwa pomorskiego oraz północna zachodniopomorskiego.

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym wiatrem zostało wydane dla północnej części województwa pomorskiego. Przewiduje się wiatr w porywach miejscami od 80 km/h do 95 km/h z północnego-zachodu i północy.

fotoo1
fot. Pogodynka

Ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że przewiduje się "wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia". IMGW zaleca w związku z tym dużą ostrożność, śledzenie komunikatów o sytuacji pogodowej oraz przestrzeganie "zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia".

Zobacz także

Natomiast ostrzeżenia pierwszego stopnia oznaczają, że przewiduje się "warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia". "Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne" - ostrzega IMGW. 

Pogoda 2 stycznia 

Temperatura maksymalna od 1 st. na wschodzie do 2 st. w centrum, na zachodzie i wybrzeżu. W rejonach podgórskich od -3 st. do 0 st. Wiatr dość silny, w całym kraju porywisty, w porywach do 70 km/h, północno-zachodni i północny. Na wybrzeżu i na Mazurach wiatr okresami silny i bardzo silny (od 40 km/h do 55 km/h), w porywach do 80 km/h, a na wybrzeżu wschodnim lokalnie do 95 km/h. Wysoko w górach porywy wiatru do 130 km/h. W górach zawieje i zamiecie śnieżne.

RadioZET.pl/PAP/DG 

C