Zamknij

Atak zimy w całej Polsce. IMGW wydaje alerty pogodowe

Redakcja
02.01.2019 08:14
Atak zimy w całej Polsce. IMGW wydaje alerty pogodowe
fot. Tomasz Czachorowski/Polska Press/East News

Pogoda w środę. Dla większości zachodniej części Polski wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem. Na Pomorzu obowiązują też ostrzeżenia drugiego stopnia. Na południu Polski obowiązują z kolei alerty drugiego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zagłosuj

Czy zmiana pogody wpływa na twoje samopoczucie?

Liczba głosów:

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu oraz ostrzeżenia pierwszego stopnia przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi, spowodowanymi przez zachodni i północno-zachodni wiatr w porywach do 65 km/h, wydano dla części południowych powiatów województw podkarpackiego i małopolskiego, a także dla południowo-wschodnich powiatów Śląska.

IMGW wydało ostrzeżenia przed silnym wiatrem dla południowej części województwa lubelskiego, niemal całego województwa opolskiego, Dolnego Śląska, Wielkopolski oraz województwa lubuskie, warmińsko-mazurskie i większość kujawsko-pomorskiego, południowa część województwa pomorskiego oraz północna zachodniopomorskiego.

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym wiatrem zostało wydane dla północnej części województwa pomorskiego. Przewiduje się wiatr w porywach miejscami od 80 km/h do 95 km/h z północnego-zachodu i północy.

fotoo1
fot. Pogodynka

Ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że przewiduje się "wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia". IMGW zaleca w związku z tym dużą ostrożność, śledzenie komunikatów o sytuacji pogodowej oraz przestrzeganie "zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia".

Zobacz także

Natomiast ostrzeżenia pierwszego stopnia oznaczają, że przewiduje się "warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia". "Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne" - ostrzega IMGW. 

Pogoda 2 stycznia 

Temperatura maksymalna od 1 st. na wschodzie do 2 st. w centrum, na zachodzie i wybrzeżu. W rejonach podgórskich od -3 st. do 0 st. Wiatr dość silny, w całym kraju porywisty, w porywach do 70 km/h, północno-zachodni i północny. Na wybrzeżu i na Mazurach wiatr okresami silny i bardzo silny (od 40 km/h do 55 km/h), w porywach do 80 km/h, a na wybrzeżu wschodnim lokalnie do 95 km/h. Wysoko w górach porywy wiatru do 130 km/h. W górach zawieje i zamiecie śnieżne.

RadioZET.pl/PAP/DG