Zamknij

IMGW ostrzega pięć województw. Silne burze z gradem do 3 cm

Redakcja
04.09.2018 09:46
Pogoda
fot. PAP

Pogoda we wtorek, 4 września. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał we wtorek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla pięciu województw.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed gwałtownymi burzami z gradem dotyczą pięciu województw: małopolskiego, lubelskiego i podkarpackiego, a także południowych części województw: świętokrzyskiego i śląskiego.

Jak podaje IMGW, opady lokalnie mogą wynieść do 40 mm, a prędkość wiatru w porywach może wynieść do 70 km/h.

foto1
fot. Pogodynka

4 września. Gdzie jest burza? 

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przewidują „warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia”. „Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne” – ostrzega IMGW.

Zobacz także

Temperatura maksymalna od 20°C nad morzem do 27°C miejscami w centrum i na południu kraju. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1000 hPa i będzie ulegać wahaniom.

Jak informują Polscy Łowcy Burz, najkorzystniejsze warunki do rozwoju burz pojawią się w drugiej części dnia. Najsilniejszym burzom będą towarzyszyć ulewne opady deszczu, lokalnie grad o średnicy do 1,5-3 cm, a także silne porywy wiatru. Rozwój burz możliwy będzie również w godzinach nocnych.

Jak bezpiecznie przetrwać burze? 

Nie powinno się wychodzić z domu bez konieczności. Należy również unikać otwartych przestrzeni, nie stawać pod jedynym w okolicy drzewem czy masztem oraz unikać dotykania metalowych przedmiotów.

Osoby prowadzące samochód powinny zjechać na parking z dala od drzew. W górach należy jak najszybciej zejść ze szczytu. Osoby pływające powinny natychmiast wyjść z wody i oddalić się od brzegu.

ZOBACZPolka przeżyła uderzenie pioruna. ''Miałam dużo szczęścia''

RadioZET.pl/DG