Zamknij

Niebezpieczna pogoda w Polsce. IMGW wydaje ostrzeżenia II stopnia

Redakcja
23.10.2018 09:06
Niebezpieczna pogoda w Polsce. IMGW wydaje ostrzeżenia II stopnia
fot. Shutterstock

Pogoda we wtorek. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem dla niemal całego kraju. Meteorolodzy ostrzegają przed wiatrem osiągającym w porywach prędkość 90 km/h. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak informuje IMGW i RCB, we wtorek w niemal całym kraju spodziewany jest silny wiatr. Synoptycy prognozują, że jego porywy mogą miejscami dochodzić do 30-40 km/h, lokalnie do 70 km/h, a w północnej części województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego do 90 km/h. 

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem wydano dla województw: zachodniopomorskiego i pomorskiego.

Alert pierwszego stopnia obowiązuje w województwach: lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, dolnośląskim, łódzkim, opolskim oraz mazowieckim. 

RCB informuje, jak zabezpieczyć się przed wichurą. Nie można zatrzymywać się pod drzewami. Należy usunąć z parapetów i balkonów wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stanowić zagrożenie. Należy zamknąć okna i drzwi, nie wychodzić na zewnątrz, jeśli nie jest to niezbędne, i naładować telefon komórkowy. Trzeba też wyłączyć gaz i elektryczność, aby ograniczyć niebezpieczeństwa powstania pożaru oraz zrobić zdjęcia zniszczeń w swoim domu, gdyż mogą stanowić dowód w procedurze odszkodowawczej.

Pogoda we wtorek 

Jak informuje IMGW, Polska znajduje się pod wpływem głębokiego niżu znad Morza Bałtyckiego przesuwającego się na wschód. Z północnego zachodu na południowy wschód przemieszcza się strefa frontu okluzji. Początkowo napływa jeszcze ciepłe powietrze polarne morskie, po południu po przejściu frontu zacznie napływać chłodne powietrze polarne morskie.

Zobacz także

We wtorek w dzień zachmurzenie duże. Od północy kraju stopniowo przemieszczać się będzie strefa opadów deszczu, które okresami będą miały umiarkowane natężenie. Na wybrzeżu wschodnim lokalne burze. Prognozowana wysokość opadów w północnej połowie Polski miejscami od 5 mm do 15 mm, na Pomorzu lokalnie do 25 mm. Temperatura maksymalna od 5°C, 6°C na Podhalu i Suwalszczyźnie do 12°C miejscami na północnym zachodzie oraz wybrzeżu. 

RadioZET.pl/PAP/RCB/DG