Termometry pokażą nawet -17 stopni. Alert IMGW dla 5 województw

Redakcja
11.01.2019 09:57
Termometry pokażą nawet -17 stopni. Alert IMGW dla 5 województw
fot. PAP

Pogoda w piątek. 11 stycznia Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź, oblodzeniem i silnym mrozem. Termometry pokażą nawet -17°C.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia przed marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź, dla województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i lubuskiego oraz niemal całego woj. zachodniopomorskiego, zachodniej części woj. łódzkiego i północnej dolnośląskiego. IMGW informuje, że prognozuje się miejscami wystąpienie słabych opadów marznącego deszczu oraz mżawki powodujących gołoledź.

Ostrzeżenia IMGW: mróz i gołoledź 

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym mrozem obowiązuje w województwach: podlaskim i wschodniej części woj. warmińsko-mazurskiego, wschodniej części woj. mazowieckiego i lubelskiego oraz wschodnio-centralnej części woj. warmińsko-mazurskiego. Temperatura minimalna będzie się wahać między -16°C a -12°C.

W północnej części woj. dolnośląskiego, gdzie obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia, kierowcy muszą uważać na oblodzone drogi, szczególnie we wschodniej i północnej części województwa. Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach mokrego śniegu.

Zobacz także

Ostrzeżenia pierwszego stopnia oznaczają, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. IMGW informuje, że „prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne”.

IMGW zaleca śledzenie komunikatów pogodowych. W nocy z czwartku na piątek w Gołdapi temperatura spadła do -19,9°C. W Elblągu z wychłodzenia zmarł 53-letni mężczyzna. 

„Ubieraj się stosowanie do pogody, reaguj na potrzebujących pomocy, nie rozgrzewaj się alkoholem, zadbaj o zwierzęta” – przypomina RCB.

RadioZET.pl/PAP/IMGW/DG