Zamknij

Burza piaskowa i silny wiatr. Porywy sięgną 85 km/h

Dominik Gołdyn
23.04.2019 15:38
Burza piaskowa i silny wiatr. Porywy sięgną 85 km/h
fot. www.ventusky.com

Pogoda. IMGW wydał we wtorek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla sześciu województw. Nad Polskę z południa Europy napływają masy gorącego powietrza wypełnione pyłem znad Sahary. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Alert obowiązuje w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, zachodniej części woj. warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskim, mazowieckim (oprócz powiatów południowych) oraz w woj. lubelskim (oprócz powiatów południowo-zachodnich).

Na tych obszarach będzie wiał silny wiatr o średniej prędkości od 25 km/h do 45 km/h, w porywach do 85 km/h, przeważnie z południowego-wschodu.

Burza piaskowa. Pył saharyjski nad Polską 

IMGW wydał komunikat informujący, że we wtorek do Polski dotrze pył znad Sahary. Komunikat przygotowano na podstawie prognoz Centrum Prognozowania Pyłu w Barcelonie (Barcelona Dust Forecast Center).

Jak wyjaśnia IMGW, napływowi pyłu sprzyja cyrkulacja atmosferyczna: rozległy wyż nad Europą Wschodnią i rozległy niż nad Europą Zachodnią.

Oba te układy kierują ku nam z południa masy powietrza wypełnione pyłem znad afrykańskiej pustyni. Duża różnica ciśnienia między wspomnianymi układami spowoduje, że napływ powietrza z południa będzie silny, dodatkowo przyczyni się do silnego i porywistego, dochodzącego w porywach do 70 km/h wiatru.

IMGW

Wraz z pyłem z południa napłynie do Polski gorące powietrze zwrotnikowe. W środę termometry w kraju pokażą 24 st., w czwartek 25 st., a w piątek nawet 27 st. W nocy ze środy na czwartek i w kolejnych dniach lokalnie może spaść przelotny deszcz lub wystąpią burze.

Zobacz także

Instytut przypomina też, że monitorowanie i prognozowanie wędrówki pyłu znad Sahary nie jest zadaniem polskiej służby meteorologicznej – IMGW-PIB. Centrum Prognozowania Pyłu w Barcelonie prezentuje prognozy od 10 czerwca 2014 r. Prognozy pyłu umożliwią określenie planów mających na celu złagodzenie poważnych skutków dla życia i mienia spowodowanych wysokim poziomem pyłu zawieszonego. 

RadioZET.pl/PAP