Zamknij
Pogoda. Burze i ulewy w gminie Modliborzyce. Straty są ogromne
8 Zobacz galerię
fot. PAP/Wojtek Jargiło

Burza z gwałtowną ulewą przyszła nagle – mówią mieszkańcy gminy Modliborzyce w województwie lubelskim. W środę po południu po oberwaniu chmury kilka miejscowości znalazło się pod wodą. Konieczna była ewakuacja ludzi i zwierząt. Trwa szacowanie strat.

Burze z ulewnym deszczem przeszły w środę m.in. przez Lubelszczyznę. Mieszkańcy kilku tamtejszych miejscowości walczą w czwartek ze skutkami nawałnicy, która niemal odcięła ich od świata. Najpoważniejsza sytuacja jest w trzech wsiach w okolicach Janowa Lubelskiego - Wierzchowiska Pierwsze, Wierzchowiska Drugie i Pasieka. Tam podtopionych zostało około 100 budynków, a 18 osób tymczasowo ewakuowano. Teraz w zalanej gminie Modliborzyce zaczyna pracę komisja do orzekania strat.

Zobacz także

"Woda opadła, ale zostawiła po sobie krajobraz zniszczeń" – usłyszał od starosty janowskiego, Artura Pizonia, reporter Radia ZET, Daniel Wrzos, który jest na miejscu. Woda nie tylko zalała budynki, ale też uszkodziła mosty i drogi. „Naprawienie szkód to kwestia tygodni, a nawet miesięcy” – powiedział Pizoń.

„Do samego asfaltu chodnik zerwany, mostu już nie ma. Straty są ogromne” – relacjonuje Ewa Karaś, sołtys Wierzchowisk Pierwszych.

U mnie jest zalany cały dół, wody po kolana. Ale niektórzy mają gorzej, bo mają zalane całe mieszkania razem z wyposażeniem. (…) Niektórzy, przejeżdżając, utopili swoje samochody

Mówi Karaś

Sołtys Wierzchowisk Pierwszych dodaje, że tego dnia mieszkańcy nie otrzymali sms-a z alertem RCB, ostrzegającym przed intensywnymi opadami. Dlaczego? "Alert RCB uwzględnia każde zjawisko atmosferyczne, które stanowi zagrożenie dla życia. Niestety nie wszystkie, zwłaszcza lokalne zdarzenia, da się odpowiednio wcześniej przewidzieć. W przypadku ostrzeżeń pogodowych Alert RCB jest uruchamiany na podstawie informacji uzyskanych z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej" - przekazał nam Wydział Polityki Informacyjnej RCB.

Zobacz także

Poszkodowani mogą teraz wystąpić o wypłatę odszkodowania. To kwota do 6 tysięcy złotych, ale ci, którzy ponieśli większe straty otrzymają do 25 tysięcy.