Zamknij

Front burzowy nadal w Polsce. IMGW wydaje ostrzeżenia [POGODA]

Redakcja
10.05.2018 20:36
Pogoda
fot. Shutterstock

Front burzowy nie opuszcza Polski. IMGW wydał kolejne ostrzeżenia przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi dla kilku województw. Łowcy Burz informują, że najgwałtowniejsze zjawiska wystąpią na zachodzie kraju i ten obszar objęty został pierwszym stopniem zagrożenia. W mediach społecznościowych pojawiają się zdjęcia gradu wielkości piłeczek do ping-ponga. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W nocy z czwartku na piątek na północnym wschodzie zachmurzenie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże, przelotne opady deszczu, a na zachodzie i na Śląsku początkowo także burze, lokalnie z gradem. Prognozowana suma opadów w czasie burz do 15 mm.

Temperatura minimalna na przeważającym obszarze kraju od 9 st., 10 st. na północnym zachodzie do 15 st. w centrum i miejscami na południu. Wiatr umiarkowany, na wschodzie kraju południowo-wschodni, na zachodzie północno-zachodni i zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h.

Gdzie jest burza? IMGW i Łowcy Burz ostrzegają 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pogodowe pierwszego stopnia dla województw: dolnośląskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego i podlaskiego. W tych regonach Polski mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, powodujące straty materialne, a nawet zagrożenie życia.

Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Lokalnie grad - podało w komunikacie IMGW.

W czwartek jeden z internautów zamieścił na Twitterze zdjęcie gradu, który spadł w Bolesławcu w województwie dolnośląskim. Jego wielkość przypomina piłeczki do ping-ponga. 

Pogoda na piątek 11 maja

W piątek na Podlasiu i Lubelszczyźnie zachmurzenie małe i umiarkowane, na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami przelotne opady deszczu, a w pasie od Pomorza i Warmii przez Wielkopolskę i Ziemię Łódzką po Śląsk i Małopolskę burze, lokalnie z gradem. W czasie burz opady deszczu o umiarkowanym i silnym natężeniu. Prognozowana suma opadów w burzach do 20 mm, lokalnie na północy i w centrum kraju do 30 mm. Temperatura maksymalna od 18 st. na południowym zachodzie do 22 st. na wschodzie i do 26 st. w centrum, nad morzem od 16 st. do 22 st. 

RadioZET.pl/PAP/IMGW/Łowcy Burz/Twitter/DG 

C