Zamknij

Huragan Alfrida kieruje się w stronę Polski

Redakcja
02.01.2019 13:48
huragan alfrida
fot. Twitter screen

Huragan Alfrida od wtorku pustoszy Szwecję. Do tej pory silny wiatr pozbawił prądu co najmniej 100 tysięcy gospodarstw. Nie ma informacji o poszkodowanych. Skutki żywiołu już teraz odczuwalne są w Polsce.

Największe zniszczenia odnotowano w centrum i na południu kraju, a także na wyspach na Morzu Bałtyckim. Jak informuje The Local Sweden, wiatr powalił tysiące drzew i uszkodził linie energetyczne. W wielu regionach występują znaczne utrudnienia komunikacyjne. Te dotyczą również kursowania promów na Bałtyku, gdzie siła wiatru w porywach przekracza 10 w skali Beauforta. Zawieszono m.in. połączenia promowe do Danii, a także do Polski - nie kursuje prom z Karlskrony do Gdyni. W nocy zamknięto też dla ruchu drogowego most nad Sundem, który łączy Malmo z Kopenhagą.

Efekty skandynawskiego huraganu odczuwalne są także w Polsce. Silny wiatr już we wtorek dał się we znaki mieszkańcom północnej części Polski. Jak poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, tylko do godziny 20.30 odnotowano 257 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru - najwięcej w woj. zachodniopomorskim. W środę na Zatoce Gdańskiej przekroczone zostały stany alarmowe.

Zobacz także

W związku z intensywnymi opadami, porywami wiatru i wzrostem poziomu morza IMGW wydał ostrzeżenia III stopnia dla województw pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Zobacz także

RadioZET.pl/The Local Sweden/IMGW/MK