Pogoda: Ostrzeżenie dla 16 województw. Załamanie pogody

Redakcja
21.06.2018 09:59
Pogoda
fot. Shutterstock

Pogoda na czwartek, 21 czerwca. IMGW wydało w czwartek ostrzeżenia przed burzami z gradem: w niemal całym kraju obowiązują alerty co najmniej pierwszego stopnia, a ostrzeżenia drugiego stopnia przynajmniej częściowo dotyczą aż czternastu województw. Wiatr w porywach może wynosić do 100 km/h. W znacznej części Polski temperatura powietrza przekroczy 30°C – podają Polscy Łowcy Burz. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dla województw: kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, lubelskiego, łódzkiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego oraz podkarpackiego. W zależności od miejsca prognozuje się opady w wysokości do 15 mm do 50 mm. Wiatr w porywach może wynosić aż do 100 km/h.

W województwach: dolnośląskim, wielkopolskim i pomorskim ostrzeżenia drugiego stopnia wydano jedynie dla wschodniej części województw. Pozostałą część obejmują ostrzeżenia stopnia pierwszego.

Gdzie jest burza? 

W województwie podlaskim alert drugiego stopnia obejmuje zachodnią część, we wschodniej zaś obowiązuje alert pierwszego stopnia. Alert pierwszego stopnia obejmuje też całe województwo lubuskie.

Województwo zachodniopomorskie jest jedynym, w którym większość powiatów nie jest objęta żadnym ostrzeżeniem.

Pogoda na 21 czerwca 

Temperatura maksymalna od 25 st., 27 st. na północy do 28 st., 30 st. na pozostałym obszarze kraju i do 31 st. miejscami na południowym zachodzie i południu kraju. Chłodniej na wybrzeżu: 22 st., 24 st. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 70 km/h, południowy i południowo-zachodni, na zachodzie skręcający na zachodni i północno-zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 90 km/h, niewykluczone porywy do około 100 km/h.

Już w środę Polscy Łowcy Burz ostrzegali przed gwałtownym załamaniem pogody. Po kulminacyjnej fali upałów do Polski ma napłynąć strefa chłodnego frontu atmosferycznego. W czwartek należy spodziewać się dynamicznej pogody z opadami gradu (2,5-4 cm), ulewnym deszczem, silnymi porywami wiatru, a nawet ryzykiem powstania trąby powietrznej w części województw południowych, częściowo południowo-zachodnich, środkowych, północno-wschodnich i częściowo wschodnich.

RadioZET.pl/PAP/Łowcy Burz/DG