Lubelszczyzna pod wodą. Po oberwaniu chmury konieczna była ewakuacja

19.06.2019 23:46
Pogoda. Lubelszczyzna podtopiona po ulewie i burzach
fot. PAP/Wojtek Jargiło

Burze z ulewnym deszczem przeszły w środę m.in. przez Lubelszczyznę. Mieszkańcy kilku tamtejszych miejscowości walczą z żywiołem, który niemal odciął ich od świata. Pod wodą są trzy wsie w okolicach Janowa Lubelskiego - Wierzchowiska Pierwsze, Wierzchowiska Drugie i Pasieka. Służby musiały ewakuować uwięzionych w domach mieszkańców.

Około 100 budynków w trzech miejscowościach gminy Modliborzyce w województwie lubelskim zostało podtopionych po gwałtownej ulewie. 18 osób tymczasowo ewakuowano.

Zobacz także

Po kilku godzinach od oberwania chmury sytuacja znacznie się poprawiła. "Strażacy wypompowują wodę z piwnic, domostw, posesji. Na miejscu pracuje ok. 120 strażaków" - powiedział rzecznik prasowy Lubelskiego Komendanta PSP Tomasz Stachyra.

Największe szkody nawałnica spowodowała w trzech miejscowościach - Wierzchowiska Pierwsze, Wierzchowiska Drugie i Pasieka - w gminie Modliborzyce. Jak tłumaczył Stachyra, miejscowości te położone są w okolicy rzeki Sanna, która nie zdołała przyjąć nadmiaru wody spływającej z położonych wyżej pól. "Spływająca woda gromadziła się na terenie tych trzech miejscowości, rozlewała się na gospodarstwa, zwłaszcza te położone najbliżej rzeki" – powiedział Stachyra.

Woda przyszła nagle. (…) Nie było czasu, żeby cokolwiek zrobić. Nikt nie spodziewał się takiej ulewy

mówi Radiu ZET Ewa Karaś, sołtys wsi Wierzchowiska Pierwsze

Do zalanej gminy pojechał lubelski komendant wojewódzki SPS Grzegorz Alinowski i wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, żeby - jak podał na Twitterze – "zorientować się, jak można pomóc".

Synoptycy ostrzegają – jutro znów zagrzmi. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP