Zamknij

Alert pogodowy dla 11 województw. Spadnie 10 cm śniegu, na termometrach -7 stopni

Redakcja
11.02.2019 16:37
Zima
fot. PAP/EPA

Gwałtowna zmiana pogody w Polsce. IMGW wydał w poniedziałek ostrzeżenia pierwszego stopnia dla 11 województw. Synoptycy prognozują opady deszczu, śniegu i deszczu ze śniegiem. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Pogoda we wtorek i środę będzie kształtowana przez wyż znad Francji. Z północnego zachodu napłynie powietrze polarne morskie. Ciśnienie wzrośnie.

IMGW wydał w poniedziałek, 10 lutego ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla wszystkich powiatów nadmorskich woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego. Na tych obszarach będzie wiał silny wiatr o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 75 km/h (na Pomorzu w porywach do 80 km/h), z północnego-zachodu.

Dla mieszkańców województw: podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, mazowieckiego oraz wielkopolskiego, wydano alerty pogodowe przed oblodzeniem. Synoptycy prognozują zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu ze śniegiem lub mokrego śniegu.

Pogoda we wtorek i środę. Powrót zimy? 

12 lutego na wschodzie i południu kraju przelotne opady śniegu. Możliwy opad krupy śnieżnej oraz na południu kraju pojedyncze wyładowania atmosferyczne. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Tatrach oraz Beskidzie Śląskim i Żywieckim o 10 cm. Temperatura maksymalna od 0 st. do 4 st., w obszarach podgórskich od -4 st. do -1 st.

W nocy z wtorku na środę na krańcach wschodnich zanikające opady śniegu. Na zachodzie przemieszczająca się do centrum kraju strefa opadów śniegu przechodzących od zachodu w opady deszczu ze śniegiem i deszczu. Na Pomorzu Zachodnim możliwe opady marznące powodujące gołoledź. Temperatura minimalna od -5 st. na wschodzie do 1 st. na wybrzeżu, w obszarach podgórskich od -7 st. do -6 st. 

Zobacz także

W środę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami oraz opadami na wschodzie i w centrum śniegu przechodzącymi w deszcz ze śniegiem, na zachodzie opady deszczu. Temperatura maksymalna od 0 st. na Suwalszczyźnie i Podhalu do 6 st., 7 st. na zachodzie. Wiatr na ogół umiarkowany, na południu, wybrzeżu i Pomorzu miejscami porywisty, na wybrzeżu w porywach do 55 km/h, zachodni. Wysoko w Karpatach wiatr w porywach do 60 km/h i tam zawieje i zamiecie śnieżne.

RadioZET.pl/PAP/IMGW/DG