Marznące opady, gołoledź, mgła i śnieg! Alert RCB dla 13 województw

Redakcja
01.12.2018 17:19
Marznące opady, gołoledź, mgła i śnieg! Alert RCB dla 13 województw
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Pogoda w sobotę i niedzielę. Ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia dla 13 województw obowiązują od soboty od godziny 15. Należy spodziewać się śniegu, mgły i marznących opadów powodujących gołoledź. O uwagę apeluje też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w sobotę ok. godz. 15 ostrzeżenia pierwszego stopnia dla 13 województw. Najmniej zagrożona jest Polska zachodnia.

Na Pomorzu i w woj. kujawsko-pomorskim instytut ostrzega przed opadami marznącymi i mgłą intensywnie osadzającą szadź. Wystąpią tam miejscami słabe opady marznącego deszczu oraz mżawki powodujące gołoledź. Marznące mgły, miejscami intensywnie osadzające szadź, ograniczą widzialność od 50 m do 200 m.

Na Podlasiu oraz Warmii i Mazurach spodziewane są miejscami słabe opady początkowo śniegu, później deszczu ze śniegiem, przechodzące w marznący deszcz lub mżawkę, powodujące gołoledź. Strefa opadów przemieszczać się będzie z zachodu na wschód. W woj. warmińsko-mazurskim w ciągu dnia niebezpieczeństwo wystąpi głównie na wschodzie województwa.

Ponadto ostrzeżenia pierwszego stopnia przed opadami marznącymi obowiązują w dziewięciu województwach: wielkopolskim (powiaty wschodnie), mazowieckim, lubelskim (powiaty zachodnie), świętokrzyskim, małopolskim, łódzkim, śląskim, opolskim i dolnośląskim (powiaty ząbkowicki i kłodzki). Prognozowane są słabe opady marznącego deszczu lub mżawki powodujące gołoledź.

Pogoda w niedzielę 

W nocy z soboty na niedzielę temperatura minimalna wyniesie od -12 st. na północnym wschodzie, około -2 st. w centrum, do 2 st. na zachodzie. W niedzielę zachmurzenie przeważnie duże. Miejscami, głównie na zachodzie kraju, opady deszczu. Na krańcach wschodnich początkowo lokalnie słaby śnieg lub marznący deszcz powodujący gołoledź oraz mgły ograniczające widzialność do 200 m.

Temperatura maksymalna od -2 st. na krańcach wschodnich, około 2 st. w centrum, do 6 st. na zachodzie. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, porywisty, południowy i południowo-zachodni.

Zobacz także

Ostrzeżenia pierwszego stopnia oznaczają, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

O uwagę apeluje też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. "Dziś wieczorem i w nocy marznące opady prawie w całej Polsce. Uważajcie, na drogach i chodnikach może być ślisko!" - napisano na Twitterze.

Minionej doby z powodu wychłodzenia organizmu zmarły dwie osoby. Zgodnie z danymi RCB od 1 listopada w wyniku hipotermii zmarło już siedem osób.

RadioZET.pl/IMGW/PAP/DG