Zamknij

Potężne zagrożenie pożarowe w części kraju. Leśnicy wydali apel

20.06.2019 22:14
Pogoda. Potężne zagrożenie pożarami na zachodzie Polski
fot. Polska Press/East News

Podczas gdy przez część kraju przechodzą gwałtowne burze z ulewami, mieszkańcy wielu regionów zmagają się z suszą. Na zachodzie ściółka jest tak sucha, że wydano tam najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.

Zagrożenie pożarowe obowiązuje głównie w lasach zachodnich regionów kraju. Ściółka leśna jest tam skrajnie przesuszona, trawy na łąkach i ścierniskach przyległych do lasów - suche. W takich warunkach o tragiczny w skutkach pożar nie jest trudno.

Leśnicy apelują, by zachować ostrożność i być czujnym na oznaki ognia czy nieodpowiedzialne zachowanie. Wydany najwyższy stopień zagrożenia pożarowego dotyczy województwa lubuskiego, południowej części województwa zachodniopomorskiego, północnej części województwa śląskiego, ale też okolic Hajnówki i Puszczy Białowieskiej na wschodzie Polski.

W tych regionach, gdzie zagrożenie jest największe, należy być najbardziej ostrożnym i zwracać najbaczniejszą uwagę na to, czy nie widzimy gdzieś jakichś oznak ognia czy nieodpowiedzialnych zachowań innych osób, które mogłyby wywołać pożar

Mówi rzecznik Lasów Państwowych Krzysztof Trębski

Jak podkreślił, duże zagrożenie pożarowe nie jest równoznaczne z zakazem wstępu do lasów - o tym decydują nadleśniczy.

screenshot-bazapozarow.ibles.pl-2019.06.20-23-23-52
fot. IBL

W ostatnich dniach duży pożar wybuchł m.in. w miejscowości Jabłonna w powiecie legionowskim. Ogień bardzo szybko się rozprzestrzeniał, a walka z ogniem toczyła się z ziemi i powietrza.

Zobacz także

Część kraju pod wodą

Przypomnijmy, że w środę potężne deszcze nawiedziły gminę Modliborzyce na Lubelszczyźnie. Po nagłym oberwaniu chmury kilka miejscowości znalazło się pod wodą. Konieczna była ewakuacja ludzi i zwierząt. Obecnie trwa szacowanie strat.

W czwartek niebezpiecznie było na Pomorzu, gdzie zalane są ulice, piwnice i garaże.  W Gdyni po gradobiciu zapadła się jezdnia. W ciągu zaledwie kilku godzin w województwie straż interweniowała ponad 100 razy. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/IBLES