Zamknij

Powrót zimy do Polski. Nadchodzą siarczyste mrozy i opady śniegu

Redakcja
21.02.2019 17:47
Powrót zimy do Polski. Nadchodzą siarczyste mrozy i opady śniegu
fot. www.ventusky.com

Pogoda w Polsce ulegnie nagłej zmianie. W nocy z czwartku na piątek temperatura w całym kraju gwałtownie spadnie - lokalnie nawet o kilkanaście stopni w ciągu kilku godzin. Prognozowany na przeważającym obszarze kraju całonocny deszcz sprawi, że drogi i chodniki pokryją się warstwą lodu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W ostatnich dniach w niemal całej Polsce obserwujemy ocieplenie charakterystyczne dla przesilenia wiosennego. Temperatury sięgają 11 stopni Celsjusza w ciągu dnia. Jednak na dzisiejszą noc synoptycy zapowiadają gwałtowne ochłodzenie.

Pogoda w piątek. Powrót zimy

Od wczesnego wieczora nad Polskę zaczną napływać masy mroźnego arktycznego powietrza. W piątek rano w całym kraju będą już panować temperatury ujemne sięgające nawet -7 stopni Celsjusza. W pierwszej połowie dnia w województwach południowych prognozowane są opady śniegu.

Tak gwałtowne ochłodzenie po opadach deszczu powodować będzie zamarzanie wody na chodnikach i jezdniach. Warunki drogowe będą trudne. Możliwe są również liczne przerwy w dostawie elektryczności spowodowane oblodzeniem przewodów wysokiego napięcia.

W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie małe i umiarkowane, tylko na południowym wschodzie okresami duże i tam miejscami słabe opady śniegu.

Zobacz także

Temperatura minimalna od -4 st. do -7 st. na przeważającym obszarze, około -9 st. na Suwalszczyźnie i Podlasiu. W dolinach Sudeckich i Karpackich spadek temperatury do -12 st., -10 st. Wiatr na przeważającym obszarze słaby, z kierunków zmieniających się, na południowym wschodzie umiarkowany, z kierunków północnych.

Gwałtowna zmiana pogody. Policja ostrzega kierowców 

Przy pogarszających się warunkach pogodowych policja apeluje o ostrożność. "Zdejmijmy nogę z gazu. W czasie deszczu opony zimowe radzą sobie gorzej od letnich z odprowadzaniem wody z bieżnika i przy większych prędkościach istnieje prawdopodobieństwo utraty kontroli nad pojazdem. Wyruszając, sprawdźmy przyczepność na drodze, ostrożnie hamując" - powiedział nadkomisarz Radosław Kobryś z biura ruchu drogowego KGP.

W związku z powrotem mrozu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, "aby nie pozostawać obojętnym wobec osób bezdomnych, samotnych i innych, które mogą potrzebować pomocy".

RadioZET.pl/PAP/DG