Mróz i czad zabijają. Tragiczny bilans nocy

Redakcja
28.02.2018 08:35
Mróz i czad zabijają. Tragiczny bilans nocy
fot. East News

Minionej doby 5 osób zmarło w wyniku wychłodzenia organizmu, a 3 osoby z powodu zatrucia tlenkiem węgla — poinformowało w środę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Łącznie od 1 listopada ub. roku śmierć poniosło z powodu wychłodzenia 58 osób. Tlenek węgla zabił 51 osób. W całej Polsce obowiązuje w środę 1. stopień zagrożenia w związku z silnym mrozem. 

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program

Trzech mężczyzn zmarło w woj. mazowieckim i dwóch w woj. lubelskim. „Nie bądź obojętny. Pięć osób zmarło wczoraj z powodu wychłodzenia. Zadzwoń pod nr 112, jeśli wiesz o osobach potrzebujących pomocy” — zaapelowało RCB na Twitterze.

W związku z silnym mrozem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty 1. stopnia dla wszystkich województw. IMGW zaleca ostrożność oraz śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Od 1 listopada 2017 r. do 28 lutego br. z powodu wychłodzenia zmarło już 58 osób. Służby apelują o wzmożoną czujność i zwracanie uwagi na wszystkie osoby, których życie może być zagrożone, m.in. osoby bezdomne i starsze.

Czad zabił 14-latkę

Jak poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, w Nysie (woj. opolskie) zmarła 14-letnia dziewczynka, natomiast we Franciszkowie na Mazowszu śmierć ponieśli 41-letnia kobieta i 61-letni mężczyzna.

Zobacz także

Niepokojącymi objawami świadczącymi o ulatniającym się czadzie mogą być nudności, senność i bóle głowy. Najprostszym sposobem, by ustrzec się przed zatruciem czadem, jest zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla.

To również Cię zainteresuje: Smog ma wpływ nawet na inteligencję! Jak na nas działa zatrute powietrze?

Przez całą dobę czynne są numery alarmowe: 112 i 997. Informacja szybko przekazana służbom może komuś uratować życie.

RadioZET.pl/PAP/DG