Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Mróz nie odpuszcza. Nawet 22 stopnie na minusie. IMGW wydaje alerty

30.11.2018 18:00
xxx wiadomosci

Pogoda w piątek i sobotę. Dla siedmiu województw Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek po południu ostrzeżenia pierwszego stopnia w związku z prognozowanymi marznącymi opadami i silnym mrozem. "Uważajcie na siebie!" - apeluje na Twitterze RCB.

Mróz nie odpuszcza. Nawet 22 stopnie na minusie. IMGW wydaje alerty fot. Shutterstock

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Przed opadami, które mogą spowodować gołoledź, Instytut ostrzega mieszkańców województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego.

Ze względu na silny mróz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla Małopolski, gdzie w powiatach tatrzańskim i nowotarskim temperatura może spaść do -19 st., oraz dla Podkarpacia - w powiatach sanockim, leskim i bieszczadzkim termometry mogą wskazać nawet -22 st.

Jak wynika z informacji podanych przez RCB, od 1 listopada dziesięć osób zmarło w wyniku hipotermii. Służby apelują o wzmożoną czujność i zwracanie uwagi na wszystkie osoby, których życie może być zagrożone, m.in. osoby bezdomne i starsze. Przez całą dobę czynne są numery alarmowe: 112 i 997. Informacja szybko przekazana służbom może komuś uratować życie.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia oznaczają, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Pogoda w sobotę 

W sobotę na krańcach wschodnich zachmurzenie małe i umiarkowane, na pozostałym obszarze przeważnie duże. Na krańcach zachodnich miejscami słabe opady deszczu, a w pasie środkowym od Pomorza po Śląsk słabe opady śniegu i deszczu ze śniegiem, przechodzące miejscami w deszcz marznący powodujący gołoledź. Gdzieniegdzie również mgła ograniczająca widzialność do 200 m.

Temperatura maksymalna od -7 st., -5 st. na wschodzie, około -2 st. w centrum, do 4 st. na krańcach zachodnich. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu porywisty, południowy.

RadioZET.pl/IMGW/RCB/PAP/DG 

Oceń