Mróz nie odpuszcza. Nawet 22 stopnie na minusie. IMGW wydaje alerty

Redakcja
30.11.2018 18:00
Mróz nie odpuszcza. Nawet 22 stopnie na minusie. IMGW wydaje alerty
fot. Shutterstock

Pogoda w piątek i sobotę. Dla siedmiu województw Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek po południu ostrzeżenia pierwszego stopnia w związku z prognozowanymi marznącymi opadami i silnym mrozem. "Uważajcie na siebie!" - apeluje na Twitterze RCB.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Przed opadami, które mogą spowodować gołoledź, Instytut ostrzega mieszkańców województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego.

Ze względu na silny mróz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla Małopolski, gdzie w powiatach tatrzańskim i nowotarskim temperatura może spaść do -19 st., oraz dla Podkarpacia - w powiatach sanockim, leskim i bieszczadzkim termometry mogą wskazać nawet -22 st.

Jak wynika z informacji podanych przez RCB, od 1 listopada dziesięć osób zmarło w wyniku hipotermii. Służby apelują o wzmożoną czujność i zwracanie uwagi na wszystkie osoby, których życie może być zagrożone, m.in. osoby bezdomne i starsze. Przez całą dobę czynne są numery alarmowe: 112 i 997. Informacja szybko przekazana służbom może komuś uratować życie.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia oznaczają, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Pogoda w sobotę 

W sobotę na krańcach wschodnich zachmurzenie małe i umiarkowane, na pozostałym obszarze przeważnie duże. Na krańcach zachodnich miejscami słabe opady deszczu, a w pasie środkowym od Pomorza po Śląsk słabe opady śniegu i deszczu ze śniegiem, przechodzące miejscami w deszcz marznący powodujący gołoledź. Gdzieniegdzie również mgła ograniczająca widzialność do 200 m.

Zobacz także

Temperatura maksymalna od -7 st., -5 st. na wschodzie, około -2 st. w centrum, do 4 st. na krańcach zachodnich. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu porywisty, południowy.

RadioZET.pl/IMGW/RCB/PAP/DG