Nadchodzi diametralna zmiana pogody. W Tatrach śnieg. Będzie chłodno i deszczowo

Redakcja
21.09.2018 17:02
Śnieg
fot. Pixabay

Na sobotę zapowiadane jest załamanie pogody w Tatrach. Na szczytach może spaść nawet 20 cm śniegu. Turyści przyzwyczajeni do wyjątkowo ciepłego i słonecznego września powinni przygotować się na zimowe warunki - ostrzegają ratownicy TOPR. W pozostałej części kraju temperatura spadnie do minimum 14 stopni Celsjusza. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

- Najlepiej chwilowo zmienić kierunek wędrówek z Tatr na Krupówki, dlatego że prognozy pogody są bardzo niedobre. W sobotę ma przyjść najpierw opad deszczu, który przemieni się w deszcz ze śniegiem, a wysoko w górach spadnie śnieg – powiedział Marasek.

Śnieg z deszczem może padać nawet w Zakopanem, a od tysiąca metrów w górę może być ciągła pokrywa śniegu. W najwyższej części Tatr może spaść nawet 20 cm śniegu. Według prognoz wszystkie trudniejsze eksponowane szlaki będą zasypane śniegiem.

- Choć większość turystów jest teraz nastawiona na letnie warunki, chwilowo trzeba będzie się przygotować na zimową aurę. Zalecamy wybieranie szlaków w dolinach reglowych – zakończył ratownik.

Pogoda w weekend 

Po okresie bardzo ciepłej i słonecznej pogody, kiedy to temperatura powietrza wzrosła w wielu miejscach do 30 st. C, w nocy z piątku na sobotę czeka nas znaczne ochłodzenie.

W sobotę w całym kraju będzie pochmurno, w wielu miejscach spadnie deszcz. Temperatura powietrza wyniesie od 14 st. C do 18 st. C - w porównaniu do pogody czwartkowej oznacza ochłodzenie o ponad 10 st. C.

Zobacz także

Niedziela termicznie będzie podobna, jednak deszczu będzie mniej, powinno się też pojawiać się więcej przejaśnień. Początek przyszłego tygodnia również zapowiada się chłodno, pochmurno i deszczowo. Spodziewamy się także silniejszych porywów wiatru.

Zima 2018: jaka będzie? Jasnowidz Krzysztof Jackowski przewiduje

RadioZET.pl/PAP/DG