Zamknij

Ogromne zagrożenie pożarami w części kraju. Służby ostrzegają i apelują

27.06.2019 23:52
Pogoda. Susza daje się we znaki. Zagrożenie pożarowe na zachodzie Polski
fot. Polska Press/East News

Ściółka leśna jest przesuszona, trawy na łąkach i ścierniskach przyległych do lasów - suche. Wzrasta więc zagrożenie pożarowe. W czwartek i w kolejnych dniach obowiązują ostrzeżenia Instytutu Badawczego Leśnictwa. Najwyższy stopień zagrożenia jest w południowo-zachodniej części kraju.

Najwyższy stopień zagrożenia obowiązuje w woj. lubuskim, zachodniej części woj. wielkopolskiego, woj. dolnośląskim, opolskim, okolicach Częstochowy, południowej części woj. świętokrzyskiego i północnej części woj. małopolskiego. Dane opublikował na stronie internetowej Instytut Badawczy Leśnictwa.

zagrozenie-pozar
fot. IBL

Tylko od początku czerwca w lasach odnotowano 1157 pożarów, z czego najwięcej 325 - na Mazowszu, 151 - w Wielkopolsce i 120 - w woj. łódzkim.

Zobacz także

Instytut Badawczy Leśnictwa apeluje o zachowanie wzmożonej ostrożności w lasach.

W lasach i w odległości mniejszej niż 100 m od nich nie wolno palić ognisk ani używać otwartego ognia. Zabronione jest też wypalanie pozostałości roślinnych, np. traw czy gałęzi na polach przylegających do lasów i terenów zalesionych. Nie należy porzucać nieugaszonych zapałek lub niedopałków papierosów. Nie wolno też palić tytoniu, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/IBL