Zamknij

Alert IMGW dla pięciu województw. Fala niebezpiecznych upałów powraca

Redakcja
13.08.2018 13:57
Alert IMGW dla pięciu województw. Fala niebezpiecznych upałów powraca
fot. Lukasz Solski/East News

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed upałami. W poniedziałek zagrożenie prognozowano dla pięciu województw. We wtorek we wschodniej części kraju mogą natomiast wystąpić burze z gradem.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Pierwszy stopień zagrożenia meteorologicznego, to – jak informuje IMGW – sytuacja, w której „przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia”. Instytut zaleca ostrożność, śledzenie komunikatów i „rozwoju sytuacji pogodowej”.

Zagrożeniem objęte jest całe województwo lubelskie oraz południowo-wschodnia część województwa mazowieckiego w tym Warszawa oraz m.in. powiaty wołomiński, otwocki, miński, kozienicki, siedlecki, garwoliński, lipski.

W województwie świętokrzyskim niebezpieczeństwo upałów występuje w powiatach ostrowieckim, opatowskim, sandomierskim, staszowskim i buskim. Niebezpiecznie wysokie temperatury prognozowane są także we wschodniej części Małopolski oraz w zachodnich i północnych powiatach woj. podkarpackiego. Słupek rtęci w tych rejonach może przekroczyć 30°C.

Zobacz także

W poniedziałek w kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, na wybrzeżu oraz wieczorem na krańcach zachodnich wzrastające do dużego, aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu. Temperatura maksymalna od 25°C, na Suwalszczyźnie, 30°C w centrum, do 32°C na Śląsku, chłodniej miejscami we wschodniej części wybrzeża: od 22°C do 24°C. Wiatr słaby i umiarkowany, w miejscowościach podgórskich i wysoko w górach umiarkowany i porywisty, z kierunków południowych.

Pogoda we wtorek

We wtorek IMGW przewiduje natomiast, że upał utrzyma się w woj. śląskim, świętokrzyskim, małopolskim, podkarpackim. W tych rejonach mogą wystąpić burze z gradem. Gradobicia spodziewać się można także w całej wschodniej części kraju.

Temperatura maksymalna w zachodniej połowie kraju od 22°C, do 26°C, we wschodniej od 25°C, do 30°C.

RadioZET.pl/PAP/DG