Zamknij

Burze, porywisty wiatr i ulewy. Przed nami bardzo niespokojna noc

Redakcja
15.05.2019 20:10
pogoda
fot. KUBA SUSZEK/REPORTER

Pogoda może zrobić się niebezpieczna. W środę wieczorem i w nocy ze środy na czwartek w wielu miejscach kraju porządnie popada, a gdzieniegdzie zagrzmi. IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia dla województwa lubelskiego oraz dla zachodniej i centralnej części Polski.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali alerty przed intensywnymi opadami deszczu i burzami. Miejscami w nocy ze środy na czwartek spodziewane są też bardzo silne porywy wiatru – do 70 km/h. Przed niebezpieczną aurą ostrzega też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Najbardziej intensywne opady (do 45 litrów na metr kwadratowy) i burze spodziewane są na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Kujawach, Mazowszu, Lubelszczyźnie, w Wielkopolsce i w województwie lubuskim. Alerty obowiązują do czwartku – nawet do godziny 19.

Dodatkowo w województwie dolnośląskim obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia. Tam IMGW ostrzega przed możliwością wylania rzek. – W związku z występującymi oraz przewidywanymi opadami deszczu, w zlewniach dopływów środkowej Odry, prognozowane są dalsze wzrosty stanów wody do strefy wody wysokiej (głównie na Oławie, Ślęzie, Widawie, w zlewni Bystrzycy i Kaczawy), z możliwością lokalnych przekroczeń stanów ostrzegawczych (szczególnie w zlewni Kaczawy). W Kanclerzowicach na Sąsiecznicy stan wody będzie utrzymywał się powyżej stanu ostrzegawczego – poinformowała Kamila Głowinkowska z Biura Prognoz Hydrologicznych IMGW.

Zobacz także

RadioZET.pl/IMGW