Zamknij

Na pogrzebie gen. Ścibora-Rylskiego zabrakło kogokolwiek z MON. "Minister przesłał wiązankę". W sieci zawrzało

Redakcja
10.08.2018 18:10
Pogrzeb
fot. PAP

Na stołecznych Powązkach spoczął gen. Zbigniew Ścibor-Rylski. Bohatera Powstania Warszawskiego żegnali rodzina, przyjaciele, kombatanci, władze oraz zwykli mieszkańcy miasta. Nie było wśród nich niestety najważniejszych polityków w państwie. Dojmu i trudny do zrozumienia był zwłaszcza brak ministra obrony narodowej oraz jakiegokolwiek przedstawiciela resortu.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęła msza św. żałobna w ceremoniale wojskowym w stołecznym kościele św. Karola Boromeusza, gdzie przemawiali m.in. członkowie rodziny zmarłego oraz prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Zobacz także

Urna z prochami gen. Ścibora-Rylskiego została złożona w grobie rodzinnym na Starych Powązkach. Pożegnała go rodzina, przyjaciele, kombatanci, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz tłumy warszawiaków.

Nie było prezydenta ani nikogo z MON

Na pogrzebie nie byli obecni prezydent (choć list napisany przez Andrzeja Dudę został odczytany) ani premier (stronę rządową reprezentowali ministra z KPRM Marek Suski i szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk). Nie było również - co zaskakuje najbardziej - delegacji Ministerstwa Obrony Narodowej.

- Minister przesłał wiązankę kwiatów - taką odpowiedź usłyszał dziennikarz "Faktu", który napisał maila do Centrum Operacyjnego MON. Brak ministra ani jakiegokolwiek innego przedstawiciela resortu dobitnie skomentował szefa działu politycznego gazety Mikołaj Wójcik:

"Proponuję, żeby i ministrowi przesłać odpowiednią wiązankę na tę okoliczność. Bynajmniej nie kwiatów" - napisał na Twitterze. Także internauci nie kryli oburzenia tym faktem:

kjhgbhf

Bohater Powstania Warszawskiego

Zbigniew Ścibor-Rylski urodził się 10 marca 1917 r. w Browkach w obwodzie żytomierskim (obecnie Ukraina) w rodzinie szlacheckiej herbu Ostoja. Był żołnierzem Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie" gen. Franciszka Kleeberga, Armii Krajowej, uczestnikiem Powstania Warszawskiego.

Zobacz także

W 1984 r. został jednym z członków Obywatelskiego Komitetu Obchodów 40. Rocznicy Powstania Warszawskiego, należał także do grupy inicjatywnej utworzenia Muzeum Powstania Warszawskiego. Później był w składzie Rady Honorowej Budowy Muzeum. W 1990 r. został prezesem Związku Powstańców Warszawskich. Był także sekretarzem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari. W 2005 r. otrzymał awans na generała brygady.

Gen. Ścibor-Rylski był wielokrotnie odznaczany m.in. Krzyżem Wojennym Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą "Polonia Restituta". Zmarł 3 sierpnia w wieku 101 lat. 

RadioZET.pl/Fakt/PAP/MP