Zamknij

Pogrzeb Jana Olszewskiego. Ważny apel o pojednanie

Redakcja
16.02.2019 14:41
Pogrzeb Jana Olszewskiego. Ważny apel o pojednanie
fot. PAP

Mszą świętą w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie rozpoczęły się sobotnie uroczystości pogrzebowe Jana Olszewskiego. Chrześniak byłego premiera a zarazem biskup Michał Janocha przywołał dwie wypowiedzi zmarłego polityka. Wśród nich apel o pojednanie po tragicznych wydarzeniach w Gdańsku.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

- Chciałbym by te dwa ostatnie słowa były Jego. Pierwsze jest prywatne, drugie jest publiczne – wskazał duchowny na zakończenie mszy świętej w Bazylice Archikatedralnej.

Prywatna wypowiedź Jana Olszewskiego, którą przywołał bp Janocha miała miejsce - jak podał - trzy lata temu w szpitalu przy ul. Szaserów.

- Myślał, że to będzie nasza ostatnia rozmowa. Ja też tak myślałem więc ją zapisałem – wyjaśnił biskup i zacytował:

„Wierzę, że Bóg stworzył ten świat i kieruje nim. Moja mama, a twoja babcia Jadwiga nauczyła mnie Ojcze Nasz, Zdrowaś Mario, Wierzę w Boga, Chwała Ojcu. A potem, jak już to umiałem, powiedziała: ‘Nic ci więcej nie powiem, zostań z tym. Pamiętaj, że możesz oszukać ojca, mnie, ale Boga nie oszukasz’”.

- Zapamiętałem te słowa i starałem się tak żyć – powiedział duchowny.

Zobacz także

Druga wypowiedź była – jak przekazał - publiczna i została wypowiedziana na dwa tygodnie przed śmiercią. Słowa padły w rozmowie Olszewskiego z "Super Expressem". Jan Olszewski apelował wówczas o pojednanie po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Niech ta wielka tragedia, która wydarzyła się w Gdańsku stanie się przyczynkiem do wielkiego pojednania, zgody i wzajemnego przebaczenia. Rządzący i opozycja muszą umieć ze sobą normalnie rozmawiać. Apeluję o to i wierzę, że tak się w końcu stanie – mówił wówczas były premier.

Zobacz także

W uroczystościach pogrzebowych Jana Olszewskiego biorą udział rodzina, władze państwowe, kombatanci, opozycjoniści z czasów PRL i mieszkańcy Warszawy. Były premier spocznie na Wojskowych Powązkach.

RadioZET.pl/PAP/JŚ

C