Tłumy pożegnały Jana Olszewskiego na Wojskowych Powązkach

Redakcja
16.02.2019 17:08
Tłumy pożegnały Jana Olszewskiego na Wojskowych Powązkach
fot. PAP/Paweł Supernak

Kilka tysięcy osób uczestniczyło w Warszawie w uroczystościach pogrzebowych byłego premiera Jana Olszewskiego. Po południu trumna z jego ciałem została złożona do grobu na Wojskowych Powązkach.

Po godzinie 15 trumna z ciałem Jana Olszewskiego została wprowadzona do kaplicy, gdzie odbyły się modlitwy. Godzinę później przeniesiono ją w miejsce ostatniego spoczynku. Były premier został pochowany tuż przy bramie cmentarnej przy ulicy Powązkowskiej.

Zobacz także

Pożegnanie odbyło się przy wojskowej asyście honorowej. Na cmentarzu został odegrany hymn państwowy, tak jak wcześniej na Placu Zamkowym.

Zmarłego żegnała rodzina, mieszkańcy Warszawy i przedstawiciele władz państwowych. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński, ale też osoby związane z Janem Olszewskim, gdy był on obrońcą więźniów politycznych w czasach PRL - Ludwik Dorn, minister Mariusz Kamiński i wiceminister Jarosław Sellin.

Po zakończeniu uroczystości pogrzebowych mieszkańcy stolicy składali wieńce i kwiaty na grobie Olszewskiego oraz robili pamiątkowe zdjęcia miejscu, gdzie spoczął były premier. 

Żałoba narodowa po śmierci Jana Olszewskiego

Jan Olszewski zmarł w ubiegły czwartek. Miał 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 roku został odznaczony Orderem Orła Białego.

Po jego śmierci prezydent Andrzej Duda zarządził żałobę narodową. Potrwa ona do godziny 19 w sobotę. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/MaS/MK