Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Tłumy pożegnały Jana Olszewskiego na Wojskowych Powązkach

16.02.2019 17:08
xxx wiadomosci

Kilka tysięcy osób uczestniczyło w Warszawie w uroczystościach pogrzebowych byłego premiera Jana Olszewskiego. Po południu trumna z jego ciałem została złożona do grobu na Wojskowych Powązkach.

Tłumy pożegnały Jana Olszewskiego na Wojskowych Powązkach fot. PAP/Paweł Supernak

Po godzinie 15 trumna z ciałem Jana Olszewskiego została wprowadzona do kaplicy, gdzie odbyły się modlitwy. Godzinę później przeniesiono ją w miejsce ostatniego spoczynku. Były premier został pochowany tuż przy bramie cmentarnej przy ulicy Powązkowskiej.

Pożegnanie odbyło się przy wojskowej asyście honorowej. Na cmentarzu został odegrany hymn państwowy, tak jak wcześniej na Placu Zamkowym.

Zmarłego żegnała rodzina, mieszkańcy Warszawy i przedstawiciele władz państwowych. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński, ale też osoby związane z Janem Olszewskim, gdy był on obrońcą więźniów politycznych w czasach PRL - Ludwik Dorn, minister Mariusz Kamiński i wiceminister Jarosław Sellin.

Po zakończeniu uroczystości pogrzebowych mieszkańcy stolicy składali wieńce i kwiaty na grobie Olszewskiego oraz robili pamiątkowe zdjęcia miejscu, gdzie spoczął były premier. 

Żałoba narodowa po śmierci Jana Olszewskiego

Jan Olszewski zmarł w ubiegły czwartek. Miał 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 roku został odznaczony Orderem Orła Białego.

Po jego śmierci prezydent Andrzej Duda zarządził żałobę narodową. Potrwa ona do godziny 19 w sobotę. 

RadioZET.pl/PAP/MaS/MK

Oceń