Msza pogrzebowa Jana Olszewskiego. Mocne słowa Antoniego Macierewicza o nienawiści

Redakcja
16.02.2019 13:44
Msza pogrzebowa Jana Olszewskiego. Mocne słowa Antoniego Macierewicza o nienawiści
fot. PAP

Zakończyła się msza święta pogrzebowa byłego premiera Jana Olszewskiego. Przemówienia wygłosili m.in. prezydent, premier i były szef MON Antoni Macierewicz. Wkrótce przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego zmarłego pożegnają weterani i działacze opozycji w PRL.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

- Odchodzi człowiek, który przez swoje życie był nie tylko świadkiem historii Rzeczpospolitej Polskiej (…) nie tylko świadkiem, był kreatorem historii Rzeczpospolitej Polskiej, był z całą pewnością, patrząc na te 100 lat odrodzonej Polski po 1918 r. jedną z najważniejszych postaci w jej historii – powiedział prezydent Andrzej Duda w czasie swojego przemówienia w Bazylice Archikatedralnej.

Określił Jana Olszewskiego jako „prawdziwie niekomunistycznego premiera, prawdziwie niekomunistycznego rządu”. Jak mówił, „wolna, suwerenna i niepodległa Polska” była marzeniem Jana Olszewskiego i jego dążeniem.

Walczył o taką Polskę, o jakiej mówił prezydent Lech Kaczyński expressis verbis, taką, w której ma zwyciężać uczciwość, a nie cynizm i draństwo. To było,  można powiedzieć w jakimś sensie, wielkie motto jego całego życia. O taką Polskę walczył, taki testament nam zostawia, że to jest nasz obowiązek – mówił  Andrzej Duda.

Zobacz także

- Janie, Panie Premierze, dzisiaj przed Tobą chylą się sztandary, salutują żołnierze, Polacy oddają hołd, a politycy przyznają Ci rację. Dziś cała Polska nie ma wątpliwości, że Twoja postawa, Twój program i działanie Twojego rządu dobrze przysłużyło się ojczyźnie, trafnie definiowało narodowe potrzeby, było konieczne dla wyrwania kraju z zewnętrznego uzależnienia – mówił na zakończenie mszy świętej pogrzebowej Antoni Macierewicz.

Jak dodał, jedność narodowa wokół osoby i postawy Olszewskiego „jest naszą wielką wartością i nie jest przypadkowa”. „Dziś dla wszystkich jesteś bohaterem, wzorem patrioty, człowieka uczciwego i pełnego poświęcenia” – dodawał.

- Pamiętamy napis „nienawiść” na zdjęciu twojej twarzy. Wiemy, kogo nazywano „olszewikami” i oszołomami, to wszystko była cena, jaką płaciłeś. Krótko mówiąc, wiemy, jak i dlaczego narodził się język nienawiści mający wyeliminować formację niepodległościową, której Ty byłeś twórcą  - mówił Macierewicz w Bazylice Archikatedralnej.

Zobacz także

Głos zabrał też premier Mateusz Morawiecki

- Jan Olszewski jest dla mnie wielkim świadectwem tego, że można zostać pokonanym, nawet zdeptanym, bo tak traktowali go przeciwnicy polityczni po obaleniu jego rządu, ale można też pozostać wiernym swym ideałom, wiernym ojczyźnie, wiernym Polsce, wolności, solidarności i poprzez drogę swojego życia poczynić ogromnie wiele, by Polska tę prawdziwą niepodległość pielęgnowała i rozwijała – powiedział premier podczas mszy pogrzebowej Jana Olszewskiego.

Zobacz także

Kondukt żałobny odprowadzi trumnę Jana Olszewskiego przed Pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie z byłym premierem pożegnają się weterani i działacze opozycji PRL.

Jan Olszewski spocznie na Wojskowych Powązkach.

Jan Olszewski zmarł w ubiegły czwartek w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego. 

RadioZET.pl/PAP/JŚ