Zamknij

Wzruszony Kaczyński wspomina Jolantę Szczypińską. „Chciała coś zdziałać i szukała różnych dróg”

Redakcja
17.12.2018 10:30
Jolanta Szczypińska
fot. Jan BIELECKI/East News

– Jola Szczypińska była bezinteresowna i wzbudzała szacunek determinacją w działaniu oraz postawą pełną dobroci, zupełnie pozbawioną agresji; dziś takich ludzi w polityce jest bardzo mało – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. „Zaangażowała się w walkę o to, żeby Polska była lepsza” – dodał.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Prezes PiS wspominał zmarłą koleżankę w Radiu Koszalin. Jak podkreślił, Szczypińska była osobą bezinteresowną, która „wzbudzała szacunek postawą pełną dobroci, zupełnie pozbawioną agresji” oraz determinacją w działaniu. „Dziś takich ludzi w polityce jest bardzo mało” – stwierdził Kaczyński.

Jak zaznaczył, Szczypińska znalazła się w polityce dzięki swojej ciężkiej pracy. „Ona w momencie przychodzenia na świat była zdeterminowana na takie bardzo skromne życie, w którym nic takiego ważnego się nie wydarzy, ale siłą woli, energią i odwagą – bo była zdecydowanie odważną osobą – to życie zmieniła. Zmieniła, angażując się w dobro – najpierw w walkę o Polskę, o „Solidarność”, a później walkę o to, żeby Polska była lepsza” – mówił prezes PiS.

Szczypińska – dodał – była osobą, która idzie w życiu z celem, która „chciała coś zdziałać i szukała różnych dróg”. „W niej było coś takiego, że chciała coś w życiu dobrego zrobić” – powiedział.

Zobacz także

– Była kimś, kto zrobił bardzo dużo dobrego, a jednocześnie w ten sposób sama się realizowała. Dziś jest ta ogromna koncentracja na samym sobie: brawo ja. Ona nie była z tych „brawo ja”, ale była z tych, którzy rzeczywiście znaleźli takie miejsce w życiu, gdzie ta chęć, właściwa każdemu człowiekowi, połączyła się z tą działalnością dla dobra publicznego, i w szerszym zakresie dla całego społeczeństwa, narodu, i tym węższym, odnoszącym się do służby zdrowia i różnych spraw związanych ze Słupskiem, jej małą ojczyzną – powiedział Kaczyński.

Zmarła Jolanta Szczypińska

Jolanta Szczypińska zmarła 8 grudnia po ciężkiej chorobie. Miała 61 lat.  Uroczystości pogrzebowe Jolanty Szczypińskiej rozpoczną się o godz. 11.30 w Kościele Mariackim w Słupsku. Bezpośrednio po mszy św. nastąpi przejście na cmentarz komunalny.

Szczypińska z zawodu była pielęgniarką. W latach 80. zakładała Solidarność w Służbie Zdrowia w Słupsku. Działała w podziemiu. Karierę polityczną zaczynała w Porozumieniu Centrum, partii Jarosława Kaczyńskiego. Następnie była wśród współzałożycieli Prawa i Sprawiedliwości.

Była posłanką na Sejm RP ze Słupska w IV, V, VI, VII oraz obecnej kadencji. Pracowała w Komisji Zdrowia oraz Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych. Była wiceprzewodniczącą Klubu Parlamentarnego PiS. Jolanta Szczypińska była w delegacjach Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, do Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu RP i Sejmu Republiki Litewskiej. Pracowała też w czterech zespołach parlamentarnych – jako wiceprzewodnicząca w polsko-chorwackim i polsko-palestyńskim i jako członek w polsko-ukraińskim i w polsko-tajwańskim. 

RadioZET.pl/PAP/DG