Zamknij

Pogrzeb Kory. Ostatnia droga legendarnej artystki

Redakcja
08.08.2018 09:38
Pogrzeb Kory. Ostatnie pożegnanie artystki
fot. Michal Kolyga/REPORTER/East News

O godzinie 11, we wtorek, na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie odbędzie się pogrzeb Kory, czyli Olgi Sipowicz. Była liderka zespołu Maanam po kilkuletniej walce z chorobą nowotworową zmarła 28 lipca. Miała 67 lat.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Ostatnie pożegnanie artystki odbędzie się w Domu Przedpogrzebowym na Cmentarzu Wojskowym przy ul. Powązkowskiej 43/45 w Warszawie.

Zobacz także

„Wszyscy którzy nie mogą uczestniczyć osobiście w ceremonii będą mogli połączyć się z nami poprzez transmisję na żywo w TVN24 oraz Polsat News i w ten sposób oddać hołd Wielkiej Artystce” – napisała na Facebooku Katarzyna Litwin, menadżerka Kory.

Jak poinformowali najbliżsi, „Kora przez ostatni miesiąc była w otoczeniu rodziny, przyjaciół oraz wspaniałej opiekunki Magdy Klorek w naszym domu w Bliżowie”.

„Moja żona do końca była wierna religii słońca, wiatru i kwiatów. Nie przyjęła ostatniego namaszczenia jak podała prasa bulwarowa, większość tam podawanych informacji jest nieprawdziwa” – podkreślił Kamil Sipowicz, mąż zmarłej artystki.

Zobacz także

Była liderką zespołu Maanam

Kora, czyli Olga Aleksandra Sipowicz, urodziła się 8 czerwca 1951 roku w Krakowie. Była polską wokalistką rockową i autorką tekstów piosenek, w latach 1976-2008 liderką zespołu Maanam.

Na początku lat 70. związała się z Markiem Jackowskim, muzykiem bluesowym, współpracownikiem Piwnicy pod Baranami. W 1976 roku założył on wraz z Milo Kurtisem zespół Maanam.

Na początku 1980 roku wydali singiel – „Boskie Buenos/Żądza pieniądza”. Od tego momentu Maanam stał się jedną z najważniejszych i najbardziej znanych formacji rockowych w Polsce. Sukcesem zakończył się występ muzyków na festiwalu w Opolu w 1980 roku, dzięki któremu Maanam stał się największą gwiazdą muzyki niezależnej.

Zespół odniósł sukces przede wszystkim dzięki wokalistce, której charakterystyczny głos i artyzm były zwiastunami nowej estetyki rockowej w polskiej muzyce tamtych lat. Łącznie Maanam wydał 11 studyjnych albumów i po 32 latach działalności przestał istnieć w grudniu 2008 roku.

W 2016 roku Akademia Fonograficzna uhonorowała Korę Złotym Fryderykiem za całokształt twórczości.

Kora od kilku lat zmagała się z chorobą nowotworową. W lutym 2014, w wywiadzie udzielonym Małgorzacie Domagalik dla miesięcznika „Pani” artystka po raz pierwszy publicznie opowiedziała o chorobie nowotworowej, z jaką zmierzyła się pod koniec 2013 roku.

Aby sfinansować leczenie, Kora musiała sprzedać dom. Między innymi dzięki rozpoczętej przez artystkę kampanii na rzecz refundacji leku zawierającego substancję czynną – olaparyb w 2016 roku lek został w Polsce włączony do osobnego programu lekowego.

RadioZET.pl/PAP/PTD