Zamknij

Nowe informacje ws. pogrzebu Adamowicza. Kondukt żałobny przejdzie obok ważnych dla niego miejsc

Redakcja
17.01.2019 14:51
adamowicz pogrzeb
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Trasa piątkowego konduktu żałobnego, który będzie podążać za trumną Pawła Adamowicza, będzie wiodła obok istotnych dla niego miejsc – poinformowała w czwartek pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Pogrzeb Adamowicza odbędzie się dzień później, 19 stycznia. Prezydent zostanie pochowany w Bazylice Mariackiej. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Prochy prezydenta Gdańska spoczną w Bazylice Mariackiej. Wcześniej trumna z jego ciałem będzie wystawiona w Europejskim Centrum Solidarności. Na piątek na godzinę 17 zaplanowano odprowadzenie trumny z ECS do Bazyliki. 

Zobacz także

Jak poinformowała Dulkiewicz, trasa konduktu żałobnego będzie wiodła obok miejsc istotnych dla zmarłego tragicznie samorządowca, w tym jego rodzinnego domu i szkół, do których uczęszczał.

– Pierwsze miejsce to I Liceum Ogólnokształcące, którego jest absolwentem – wyjaśniła. Dalej kondukt przejdzie ulicami Łagiewniki i Stolarską. – Tuż obok niej znajduje się ulica Mniszki, gdzie pan prezydent się wychowywał, mieszkał od urodzenia i gdzie do dzisiaj mieszkają jego rodzice – pani Teresa i pan Ryszard. Później skręcimy w Podwale Staromiejskie, po lewej stronie zostawiając Szkołę Podstawową nr 50 im. Emilii Plater, którą ukończył pan prezydent  – powiedziała Dulkiewicz.
Dodała, że na trasie konduktu znajdą się też pomnik króla Jana III Sobieskiego, gdzie w czasach PRL liczne manifestacje organizował Ruch Młodej Polski, oraz bazylika św. Mikołaja, w której samorządowiec został ochrzczony.

Proboszcz Ireneusz Bradtke poinformował, że po doprowadzeniu trumny do Bazyliki Mariackiej zostanie odprawiona msza, a gdańszczanie do godziny 24 będą mieli możliwość pożegnać się z prezydentem.

Zobacz także

Pogrzeb Pawła Adamowicza w sobotę

Msza pogrzebowa zostanie odprawiona w sobotę o godzinie 12. Mszy będzie przewodniczył metropolita gdański.

Rodzina Pawła Adamowicza zaapelowała, aby na pogrzeb nie przynosić kwiatów, a zamiast tego przeznaczyć datki na cele charytatywne. W trakcie uroczystości żałobnych wolontariusze będą zbierać pieniądze na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/MK