Zamknij

Pogrzeb Pawła Adamowicza. Będą duże utrudnienia w ruchu

Redakcja
17.01.2019 21:58
gdańsk pogrzeb adamowicza
fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER

W sobotę, 19 stycznia, w Bazylice Mariackiej w Gdańsku odbędzie się pogrzeb Pawła Adamowicza. Prezydenta pożegnają członkowie rodziny, gdańszczanie, a także mieszkańcy innych polskich miast, politycy i delegacje z całego świata. W związku z uroczystościami pogrzebowymi w mieście planowane są zmiany w organizacji ruchu.

W sobotę od wczesnych godzin porannych zamknięte zostanie dla wszelkich pojazdów Główne Miasto, czyli najważniejsza część historycznego centrum Gdańska – poinformowała w czwartek Alicja Bittner z referatu prasowego gdańskiego magistratu.

Jak wyjaśniła, od godziny 6 w sobotę zostanie wyłączony z ruchu kołowego obszar Głównego Miasta ograniczony ulicami Podwale Staromiejskie i Podwale Przedmiejskie. Nie będzie możliwości wjazdu z Targu Drzewnego na ul. Szeroką, Św. Ducha, Targ Węglowy. Niemożliwy będzie też wjazd na ul. Bogusławskiego z ul. Okopowej.

Ulice: Szeroka, Złotników, Grobla I i Świętego Ducha stanowić będą tzw. drogę życia, czyli główną trasę dojazdową dla karetek i innych służb. W tym rejonie będzie też obowiązywać bezwzględny zakaz zatrzymywania się pojazdów, ale ograniczenia obowiązywać będą też pieszych. - Wejście w ten obszar będzie możliwe dla mieszkańców i osób posiadających stosowne akredytacje – poinformowała Bittner.

Wyjaśniła, że dojście do ulic Długiej i Długi Targ będzie możliwe z ulic Piwnej, Garbary, Ławniczej i Powroźniczej. - Nie będzie możliwości wejścia od strony Zielonej Bramy – będzie to droga wyjścia dla osób opuszczających ul. Długą i Długi Targ – podkreśliła. 

Zobacz także

mapa gdańsk adamowicz pogrzeb
fot. policja

Jak dodają władze miasta, w piątek i w sobotę komunikacja miejska będzie bezpłatna. Zasada dotyczy linii tramwajowych i autobusowych organizowanych przez ZTM Gdańsk oraz linii autobusowej 101 z Gdyni z Dworca Głównego pkp do Gdańska Śródmieście.

Władze Gdańska podkreślają, że w sobotę na terenie całego miasta spodziewany jest bardzo duży ruch drogowy i apelują, by nie odkładać dojazdu na uroczystości pogrzebowe na ostatnią chwilę, tylko zaplanować podróż nawet na godziny poranne.

Pogrzeb Pawła Adamowicza

Główne uroczystości pogrzebowe Pawła Adamowicza zaplanowano w Bazylice Mariackiej na godzinę 12. Rozpoczną się one mszą pogrzebową pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia.

Władze Gdańska, zgodnie z wolą rodziny prezydenta, apelują o nieprzynoszenie kwiatów i zniczy. Zamiast tego prosi się o datki na dwa cele – WOŚP i hospicjum im. Ks. Dutkiewicza. Pieniądze będą zbierać wolontariusze.

Zobacz także

Ci, którzy chcą pożegnać prezydenta Gdańska, ale nie mają możliwości zjawić się w Trójmieście, będą mogli śledzić transmisje z uroczystości pogrzebowych m.in. w Warszawie, Poznaniu czy Sopocie, gdzie dla mieszkańców zostaną postawione telebimy.

RadioZET.pl/PAP/MK