Kraków solidarny z Gdańskiem. The Sound of Silence z Wieży Mariackiej

Joanna Śpiechowicz
19.01.2019 13:51
Kraków solidarny z Gdańskiem. The Sound of Silence z Wieży Mariackiej
fot. PAP

Dzięki utworu „The Sound of Silence” popłynęły w sobotę z Wieży Mariackiej w dniu pogrzebu zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Zostały odegrane po hejnale w samo południe. Po obu stronach krakowskiego Rynku zgromadziło się kilka tysięcy osób, aby pożegnać prezydenta Gdańska.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zgromadzeni w ciszy wysłuchali utworu odegranego z wieży Kościoła Mariackiego. Następnie na schodach prowadzących do Wieży Ratuszowej pieśniarka Joanna Słowińska odśpiewała „Grandola Vila Morena” ze słowami Edyty Geppert i „Modlitwę o Wschodzie Słońca”.

W geście solidarności z Gdańskiem i sprzeciwu wobec przemocy i nienawiści, mieszkańcy Krakowa wnieśli i ułożyli na płycie Rynku kir z herbem Gdańska o wymiarach 20x20 metrów. Na zakończenie uroczystości kir został złożony, następnie będzie przekazany do Gdańska.

Prowadzący uroczystość dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie Krzysztof Głuchowski apelował - „bądźmy dla siebie dobrzy, nie nienawidźmy się wzajem”.

Wskazując na kir z herbem Gdańska powiedział:

- Dziś to jest nasz herb, dziś wszyscy, tak jak 30, jak 40 lat temu, kiedy rodziła się polska niepodległość, jesteśmy wszyscy z Gdańska, Gdańsk jest tu, jest w naszych sercach.

Głuchowski, nawiązując do słów Stanisława Wyspiańskiego mówił, że „my Polacy nie musimy się ze sobą zgadzać, nie musimy się kochać, ale musimy ze sobą rozmawiać, możemy być dumni z tego co nas otacza, z Polski, z tego co mamy w sercu – bo mamy ją wszyscy w sercu”.

RadioZET.pl/PAP/JŚ