Kraków solidarny z Gdańskiem. The Sound of Silence z Wieży Mariackiej

Redakcja
19.01.2019 13:51
Kraków solidarny z Gdańskiem. The Sound of Silence z Wieży Mariackiej
fot. PAP

Dzięki utworu „The Sound of Silence” popłynęły w sobotę z Wieży Mariackiej w dniu pogrzebu zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Zostały odegrane po hejnale w samo południe. Po obu stronach krakowskiego Rynku zgromadziło się kilka tysięcy osób, aby pożegnać prezydenta Gdańska.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zgromadzeni w ciszy wysłuchali utworu odegranego z wieży Kościoła Mariackiego. Następnie na schodach prowadzących do Wieży Ratuszowej pieśniarka Joanna Słowińska odśpiewała „Grandola Vila Morena” ze słowami Edyty Geppert i „Modlitwę o Wschodzie Słońca”.

W geście solidarności z Gdańskiem i sprzeciwu wobec przemocy i nienawiści, mieszkańcy Krakowa wnieśli i ułożyli na płycie Rynku kir z herbem Gdańska o wymiarach 20x20 metrów. Na zakończenie uroczystości kir został złożony, następnie będzie przekazany do Gdańska.

Prowadzący uroczystość dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie Krzysztof Głuchowski apelował - „bądźmy dla siebie dobrzy, nie nienawidźmy się wzajem”.

Wskazując na kir z herbem Gdańska powiedział:

- Dziś to jest nasz herb, dziś wszyscy, tak jak 30, jak 40 lat temu, kiedy rodziła się polska niepodległość, jesteśmy wszyscy z Gdańska, Gdańsk jest tu, jest w naszych sercach.

Zobacz także

Głuchowski, nawiązując do słów Stanisława Wyspiańskiego mówił, że „my Polacy nie musimy się ze sobą zgadzać, nie musimy się kochać, ale musimy ze sobą rozmawiać, możemy być dumni z tego co nas otacza, z Polski, z tego co mamy w sercu – bo mamy ją wszyscy w sercu”.

RadioZET.pl/PAP/JŚ