Trwają prace serwisowe. Zapraszamy wkrótce
Trwają prace serwisowe. Zapraszamy wkrótce
Trwają prace serwisowe. Zapraszamy wkrótce
Zamknij

Znajdziesz nas także

Pobierz apkę Radia ZET

TYLKO U NAS: Lista osób, które wezmą udział w sobotnim pogrzebie Pawła Adamowicza

Redakcja
18.01.2019 11:01
TYLKO U NAS: Lista osób, które wezmą udział w sobotnim pogrzebie Pawła Adamowicza
fot. PAP

Radio ZET poznało listę osób, które wezmą udział w sobotnim pogrzebie prezydenta Gdańska. Główne uroczystości pogrzebowe Pawła Adamowicza zaplanowano w Bazylice Mariackiej. Mszy pogrzebowej będzie przewodniczył metropolita gdański abp. Sławoj Leszek Głódź.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Na liście osób, które wezmą udział w pogrzebie, są trzej byli prezydenci – Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski. Będą też premierzy – Marek Belka, Włodzimierz Cimoszewicz, Kazimierz Marcinkiewicz, Waldemar Pawlak, Jerzy Buzek, Leszek Miller, Ewa Kopacz oraz Jan Krzysztof Bielecki. Na liście nie ma w tej chwili Jarosława Kaczyńskiego

Z zagranicy przyjadą burmistrzowie Bremy, Rotterdamu, Lipska i Hamburga oraz były prezydent Republiki Federalnej Niemiec Joachim Gauck. Pojawi się także około trzystuosobowa delegacja Związku Miast Polskich, a w niej włodarze Warszawy, Lublina, Gliwic, Wrocławia i Poznania. Będą też byli prezydenci miast – Warszawy: Hanna Gronkiewicz-Waltz i Wrocławia: Rafał Dutkiewicz.

Już wcześniej potwierdzono udział między innymi prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska.

Pogrzeb Pawła Adamowicza 

Trumnę z ciałem zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza wystawiono w czwartek po południu w Ogrodzie Zimowym Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, na 24 godziny.

W piątek, o godz. 17 z ECS wyruszy pochód, który odprowadzi trumnę z ciałem prezydenta Adamowicza ulicami miasta do Bazyliki Mariackiej. W tej świątyni w sobotę prezydent Adamowicz zostanie pochowany. Msza pogrzebowa pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia rozpocznie się o godz. 12. W mieście ustawione zostaną telebimy, aby dzięki nim mieszkańcy mogli uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych.

Zobacz także

W niedzielę wieczorem Pawła Adamowicza zaatakował nożem w centrum miasta 27-letni Stefan W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Samorządowiec trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w poniedziałek po południu zmarł.

Zobacz także

Zobacz także

RadioZET.pl/Maciej Bąk/DG/BM

Trwają prace serwisowe. Zapraszamy wkrótce