Gdańsk. Pełna mobilizacja służb. Ogłoszono stopień zagrożenia Alpha

Redakcja
19.01.2019 11:02
Gdańsk. Pełna mobilizacja służb. Ogłoszono stopień zagrożenia Alpha
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Pogrzeb Pawła Adamowicza. Służba Ochrony Państwa w stanie najwyższej gotowości. Ogłoszono stopień zagrożenia Alpha. To najwyższy stopień w czterostopniowej skali.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Grupy ochronne Służby Ochrony Państwa zasilono dodatkowymi osobami. Funkcjonariusze mają długą broń i kamizelki kuloodporne. Policja bardzo dokładnie sprawdza identyfikatory.

Wokół Bazyliki Mariackiej ustawiono rzędy barierek. Dodatkowo stworzono tzw. strefę zero, która obejmuje kwartał ulic przy świątyni. Na czas pobytu w Polsce szef Rady Europejskiej Donald Tusk dostał wzmocnioną ochronę SOP w związku z pogróżkami, które otrzymuje. Policja także dokładnie obserwuje wszelkie groźby w internecie.

W pogrzebie Pawła Adamowicza wezmą udział prezydent, premier, ale także byli prezydenci i premierzy. Przyjechał również były prezydent Niemiec Joachim Gauck. Relacja z uroczystości pogrzebowych na radiozet.pl.

Tragedia w Gdańsku 

W niedzielę wieczorem Pawła Adamowicza zaatakował nożem 27-letni Stefan W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Samorządowiec trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie w poniedziałek po południu zmarł. Paweł Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat. 

Zobacz także

Od czwartkowego popołudnia trumna z ciałem Pawła Adamowicza wystawiona była w Ogrodzie Zimowym Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. W piątek o godz. 17 wyruszył pochód, który odprowadził z ECS trumnę ulicami miasta do Bazyliki Mariackiej. Tej ostatniej drodze prezydentowi towarzyszyły tysiące gdańszczan. Urna z prochami prezydenta Gdańska zostanie pochowana w niszy w kaplicy św. Marcina w Bazylice Mariackiej.

RadioZET.pl/Łukasz Konarski/DG