Pogrzeb Zofii Czerwińskiej. Mariusz Szczygieł podał miejsce i datę

Dominik Gołdyn
14.03.2019 15:08
Zofia Czerwińska
fot. PAP

Pogrzeb Zofii Czerwińskiej odbędzie się na Cmentarzu Komunalnym Północ w Warszawie – poinformował jej przyjaciel Mariusz Szczygieł. Zofia Czerwińska zmarła w środę, 13 marca. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Pogrzeb Zofii Czerwińskiej. Msza święta żałobna zostanie odprawiona w środę, 20 marca, o godzinie 13, w kościele Środowisk Twórczych na placu Teatralnym w Warszawie. Zofia Czerwińska zostanie pochowana na Cmentarzu Komunalnym Północ. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 14:30. 

Zofia Czerwińska nie żyje. Kiedy pogrzeb? 

Nie żyje Zofia Czerwińska. Aktorka miała 85 lat. O śmierci artystki poinformował w środę jej przyjaciel i wykonawca testamentu Mariusz Szczygieł.

Aktorka, która urodziła się 19 marca 1933 roku, ukończyła Wydział Aktorski PWST w Krakowie. Na dużym ekranie zadebiutowała w „Pokoleniu” Andrzeja Wajdy, grając barmankę. Cztery lata później wystąpiła również w „Popiele i diamencie”, również w roli barmanki.

Grała m.in. w „Eroice” Andrzeja Munka, „Dwóch żebrach Adama” i „Mniejszym złu” Janusza Morgensterna, „Rejsie” Marka Piwowskiego, „Nie lubię poniedziałku” Tadeusza Chmielewskiego, „Poszukiwanym poszukiwanej” i „Misiu” Stanisława Barei, „Lalce” Ryszarda Bera, „Rajskiej jabłoni” Barbary Sass, „Och, Karol” Romana Załuskiego, „Strasznym śnie Dzidziusia Górkiewicza” Kazimierza Kutza, „Złocie dezerterów” Janusza Majewskiego, „Golemie” i „Ubu Królu” Piotra Szulkina, „Pianiście” Romana Polańskiego, „Wojnie żeńsko męskiej” Łukasza Palkowskiego.

Zobacz także

Zofia Czerwińska wykreowała role w takich popularnych serialach, jak „Czterdziestolatek” i „Czterdziestolatek 20 lat później”, „Alternatywy 4” i „Dylematu 5”, „Tygrysy Europy”, „Dom niespokojnej starości” i „Świat według Kiepskich”.

Była aktorką Teatru Telewizji, a jako jedną ze swoich ulubionych wspominała rolę Ciotki Bożeny w spektaklu „Bożena” w reżyserii Andrzeja Barańskiego (1995). W jej dorobku znalazło się ponad 40 ról scenicznych. Była związana z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej (1957-58), Teatrem Wybrzeże w Gdańsku (1958-60), Teatrem im. Stefana Jaracza w Olsztynie (1960-61), Stołeczną Estradą (1976-79) i Teatrem Syrena (od 1979 roku). Przez wiele lat pracowała na estradzie, recytując monologi i występując w skeczach kabaretowych. Łącznie zagrała około 150 ról i epizodów w produkcjach kinowych i telewizyjnych.

Zofia Czerwińska była działaczką społeczną i działaczką na rzecz praw zwierząt. Do ubiegłego roku angażowała się w kampanie społeczne.

RadioZET.pl/PAP/DG