Trwają prace serwisowe. Zapraszamy wkrótce
Zamknij

Znajdziesz nas także

Pobierz apkę Radia ZET

Trwają prace serwisowe. Zapraszamy wkrótce

Pogrzeb biskupa Orszulika. Znamy datę

Redakcja
25.02.2019 10:20
Pogrzeb biskupa Orszulika. Znamy datę
fot. Agnieszka K. Jurek/East News

Na czwartek i piątek zaplanowano w Łowiczu uroczystości pogrzebowe zmarłego w ub. tygodniu biskupa seniora diecezji łowickiej Alojzego Orszulika. Trumna z jego ciałem spocznie w krypcie katedry łowickiej – poinformowała na swojej stronie internetowej diecezja łowicka.

Trwają prace serwisowe. Zapraszamy wkrótce

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W czwartek, 28 lutego, o godz. 18.00 nastąpi wprowadzenie trumny do bazyliki katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Łowiczu i msza święta. Po jej zakończeniu zaplanowano modlitwę indywidualną w intencji zmarłego, zakończoną Apelem Jasnogórskim.

Zobacz także

Dzień później, tj. w piątek 1 marca o godz. 10.00, odbędzie się modlitwa brewiarzowa przy trumnie zmarłego biskupa. W samo południe rozpocznie się msza św. pogrzebowa. Po jej zakończeniu nastąpi złożenie ciała w krypcie katedry łowickiej.

Alojzy Orszulik zmarł w czwartek, 21 lutego

Biskup senior diecezji łowickiej Alojzy Orszulik zmarł w czwartek, 21 lutego, w wieku 90 lat. Był pierwszym biskupem łowickim. Diecezją kierował przez 12 lat, od 1992 do 2004 r., kiedy przeszedł na emeryturę. W czasie swoich rządów w diecezji powołał Wyższe Seminarium Duchowne w Łowiczu, utworzył Kolegium Katechetyczne w Łowiczu, reaktywował tamtejszą kapitułę archikolegiacką i powołał diecezjalny Caritas.

Sylwetka duchownego

W okresie stanu wojennego ks. Alojzy Orszulik, reprezentując episkopat, utrzymywał kontakty z Lechem Wałęsą. Uczestniczył w najważniejszych rozmowach przygotowujących Okrągły Stół. Był obecny zarówno na jego inauguracji, jak i na posiedzeniu zamykającym obrady. Przede wszystkim jednak odegrał bardzo istotną rolę w poufnych negocjacjach między władzą a Solidarnością.

Zobacz także

Biskup Orszulik był znany przede wszystkim jako negocjator, nie tylko podczas obrad Okrągłego Stołu, ale także podczas prac Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu PRL i Episkopatu Polski, a później Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. W latach 1990-1993 był delegatem Stolicy Apostolskiej do negocjacji z rządem polskim konkordatu między Polską a Stolicą Apostolską.

Jego dewizą posługi biskupiej były słowa: „Christo in aliis sevire” („Służyć Chrystusowi poprzez posługę ludziom”).

Zobacz także

Otrzymał tytuł honorowego obywatela Łowicza i Łęczycy, był też honorowym członkiem Łowickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. 4 listopada 2010 r. prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Orderem Orła Białego.

Bazylika katedralna w Łowiczu jest miejscem spoczynku kilkunastu arcybiskupów gnieźnieńskich i prymasów Polski. Nazywana jest „Wawelem Mazowsza”. Obiekt został wpisany na listę pomników historii.

RadioZET/PAP/JZ

Trwają prace serwisowe. Zapraszamy wkrótce
Trwają prace serwisowe. Zapraszamy wkrótce