Zamknij

Ostatnie pożegnanie ojca Macieja Zięby. "Kształtował ludzkie sumienia"

09.01.2021 18:52
Pogrzeb Macieja Zięby
fot. PAP/Maciej Kulczyński

W sobotę we Wrocławiu odbyły się uroczystości pogrzebowe ojca Macieja Zięby. Dominikanin zmarł 31 grudnia w wieku 66 lat. Prezydent Andrzej Duda pośmiertnie nadał ojcu Ziębie Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski.

Pogrzeb ojca Macieja Zięby odbył się w sobotę w kościele św. Wojciecha we Wrocławiu. Dominikanin spoczął na cmentarzu św. Wawrzyńca, żegnamy przez swoich najbliższych. Duchownego wspominali polityczni przywódcy państwa. Prezydent Andrzej Duda nadał pośmiertnie ojcu Maciejowi Ziębie Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski.

Ojciec Zięba był teologiem, filozofem i publicystą, a zanim wstąpił do zakonu, aktywnie działał w opozycji antykomunistycznej w latach 70. i 80. Dominikanina pożegnał też premier Mateusz Morawiecki, który osobiście uczestniczył w pogrzebie duchownego. 

Pogrzeb o. Macieja Zięby. Prezydent Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie duchownego

"Dziś pożegnaliśmy wielkiego i skromnego człowieka. Wychowawcę, który przełamywał schematy, odcisnął swoje piętno na tysiącach młodych ludzi i kształtował ludzkie sumienia w duchu dialogu, szacunku, tolerancji i patriotyzmu, łącząc w swym nauczaniu wymiary polski i europejski" - napisał na Twitterze szef rządu.

Prezydenta RP reprezentowała  na pogrzebie szefowa jego kancelarii Grażyna Ignaczak-Bandych. Prezydent Duda w liście do uczestników uroczystości pogrzebowych napisał, że ojciec Maciej Zięba był jedną z najwybitniejszych postaci współczesnego Kościoła i miał olbrzymie zasługi zarówno w okresie opozycji antykomunistycznej, jak i potem gdy jako kapłan propagował myśl społeczną Kościoła i nauczanie papieża Jana Pawła II.

mid-21109068
fot.
mid-21109067
fot.
mid-21109060
fot. PAP/Maciej Kulczyński (3)

RadioZET.pl/PAP