''Pokazuje się wycięte drzewa i próbuje wywołać histerię''

Redakcja
26.02.2017 10:24
Śniadanie
fot. Radio ZET

Goście dzisiejszego wydania Śniadania w Radiu ZET rozmawiali o problemie transportu najważniejszych osób w państwie, masowej wycince drzew oraz nadchodzących zmianach w sądownictwie. - PiS w pakiecie rozwalił Trybunał Konstytucyjny, teraz próbuje w pakiecie przejąć niezawisłe sądy - mówił Sławomir Neumann.

Transport VIP-ów

Wciąż wiele kontrowersji wzbudza temat przewozu najważniejszych osób w państwie. Po serii wypadków z udziałem prezydenta, ministrów i premier opozycja obwinia rządzących za wydarzenia do których doszło.

- Najlepsze procedury nie pomogą, gdy dominuje brawura i jechanie po bandzie. Politycy PiS sami sprokurowali te wypadki. Jeśli nie zmieni się podejście polityków, nadal będą naciski na BOR, to dalej będziemy mieli do czynienia z takimi przypadkami - stwierdziła Katarzyna Lubnauer.

Sławomir Neumann zauważył, że być może co roku dochodzi do 25 wypadków z udziałem BOR-u, lecz nigdy nie zdarzyło się, aby w ciągu roku w wypadkach uczestniczyły najważniejsze osoby w kraju.

Emocje wśród polityków wywołał również temat lotów premier Szydło wojskową Casą. - Stworzono wokół tej historii wielki balon. Premier ma prawo latać samolotem wojskowym i jest to o wiele tańsze - skwitował Michał Wójcik z PiS.

''Lex Szyszko''

Od 1 stycznia obowiązuje nowa ustawa, która pozwala bez zezwolenia wycinać drzewa na własnych posesjach, jeśli wycinka nie wiążę się z planowaną działalnością gospodarczą. Prezes PiS Jarosław Kaczyński obawia się jednak, że w nowych przepisach widać lobbing. Partia rządząca zapowiada nowelizacje ustawy.

- Poprawimy tą ustawę bardzo szybko i będzie to projekt poselski. Jeśli PO wygrałoby wybory to sprywatyzowałoby polskie lasy - mówił Michał Wójcik.

- Mam obawy, że nowej ustawy nie będzie, bo komuś zależy na tej wycince - powiedział Sławomir Neumann.

Jacek Wilk z ugrupowania Kukiz'15 wyraził zdanie, że w przypadku wycinki drzew widać, które partie szanują prawo wolności obywatela. - Szanujmy własność prywatną. Ja mam prawo wyciąć na swojej działce drzewo. Musimy jednak rozróżnić prywatny obszar od publicznego - podsumował.

Zobacz poprzednie wydania ,,Śniadania w Radiu ZET''

Zmiany w sądownictwie

-Prezydent rozumie, że niezależność i niezawisłość sądów jest fundamentem pracy sądów. Specjaliści od badania sądownictwa zauważają jednak, że to powoduje wyłanianie się kasty sędziów, która jest nierozliczana - skomentował proponowane zmiany w sądach Andrzej Zybertowicz z Kancelarii Prezydenta.

Katarzyna Lubnauer uważa, że reforma sądownictwa powinna być przeprowadzona w porozumieniu ze wszystkimi ugrupowaniami politycznymi. - W tym momencie mamy do czynienia z upolitycznieniem, a to nie ma wpływu na szybkość pracy sądów - zaznaczyła.

RadioZET.pl/DG