Polacy dostaną nowe dowody osobiste. Kiedy to nastąpi?

Redakcja
25.03.2017 16:23
Dowód
fot. DONAT BRYKCZYNSKI/REPORTER

Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało, że aż 31 milionów Polaków dostanie nowe dowody osobiste, wyposażone w warstwę elektroniczną. Według planów resortu nastąpi to w 2019 roku. To ostatni termin, który pozwoli nie stracić Polsce unijnych dotacji.

Zrealizowanie i wdrożenie w życie projektu nowych dowodów osobistych ze specjalnym chipem jest procesem złożonym. Nowe dowody, zanim trafią do obywateli, będą musiały zostać zaprojektowane, wyposażone w chipy, zaprogramowane oraz spersonalizowane.

Zobacz również: Dowód osobisty na smartfonie już w przyszłym roku

Już w lipcu tego roku, ma być dostępna pierwsza wersja mobilna dokumentu, czyli dowód osobisty na komórkę. Od maja, w pilotażowej, testowej wersji dostępny będzie w Ełku i Łodzi. Według minister Anny Streżyńskiej, aż 60 procent rodaków deklaruje chęć posiadania dokumentów na swoich smartfonach.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Minister Cyfryzacji wyjaśniła, że oba rozwiązania będą się wzajemnie uzupełniać. Z dowodów osobistych na komórce skorzystają osoby, które cenią sobie wygodę. Dokument z elektronicznym chipem zastąpi tradycyjne dowody osobiste.

Europejska norma

Polska jako nieliczny kraj europejskiej wspólnoty nie posiada dokumentu tożsamości z warstwą elektroniczna. Dzięki jego pomocy, mieszkańcy Unii Europejskiej mogą potwierdzać swoją tożsamość oraz korzystać z ulg administracji publicznej w internecie.

W Polsce przygotowania nad wdrożeniem projektu trwają już od siedmiu lat. Środki pieniężne przeznaczone na ten cel przez UE, muszą zostać wydane do końca 31 marca 2019 roku. W przeciwnym razie, rząd zobligowany będzie do zwrotu unijnej dotacji.

RadioZET.pl/Gazeta.pl/DG