Zamknij

Polacy ruszyli na pomoc BPN. Już ponad milion złotych na koncie zbiórki

23.04.2020 13:32
Pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego
fot. PAP

Blisko 1,2 miliona złotych w dwie doby - taka kwota zasiliła do tej pory zbiórkę na rzecz walki z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego. Polacy jak zwykle w trudnych chwilach stają na wysokości zadania i chętnie dzielą się swoimi pieniędzmi.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

"Przejmowaliśmy się niedawno i płakaliśmy nad Australią... Dziś płonie największy polski park narodowy, jedne z najlepiej zachowanych torfowisk w Europie. To ptasi raj. Tysiące gęsi, kaczek, wiele batalionów, rycyków, kulików zatrzymywało się tu na wiosennych migracjach, by się wzmocnić przed dalszą wędrówką (…) To przyrodnicza perła, bo w ostatnim stuleciu osuszono aż 86% wszystkich torfowisk Polski. Rzadkimi roślinami zachwycają się naukowcy całej Europy" - napisano we wtorek w mediach społecznościowych BPN, kiedy ogłoszono zbiórkę.

Zbiórka na gaszenie pożaru w BPN. Ogromna kwota na koncie

Polaków nie trzeba było dodatkowo motywować i namawiać do pomocy. W dwie doby udało się zebrać blisko 1,2 miliona złotych. Środki pochodzą od ponad 14 tysięcy darczyńców. "Środki finansowe zostaną przekazane na wsparcie działania Ochotniczych Straży Pożarnych. Serdecznie dziękujemy w imieniu OSP" - poinformowano na Facebooku.

Dyrektor parku Andrzej Grygoruk mówił wcześniej, że zebrane w ten sposób pieniądze będą przeznaczone na lepsze wyposażenie ochotniczych straży pożarnych w miejscowościach nad Biebrzą oraz do lokalnych samorządów na zakup podstawowego sprzętu używanego w działaniach gaśniczych czy zakup paliwa do samochodów. W apelu o wpłaty, dyrektor wskazał, że pieniądze będą przeznaczone na zakup: tłumic do ręcznego gaszenia pożaru, małych przenośnych motopomp do gaszenia ognia, które można wykorzystywać do gaszenia ognia z cieków wodnych w trudnodostępnym terenie, zakup paliwa i ponoszenie innych "niezbędnych kosztów gaszenia pożarów".

Zbiórka trwa na koncie Biebrzańskiego Parku Narodowego w Banku BGK (nr 31 1130 1059 0017 3397 2620 0016). Wpłaty należy opisywać: "darowizna pożar 2020".

Polacy chcą pomóc BPN. Przeszkodą pandemia koronawirusa

Park zaznacza cały czas, że nie patronuje żadnym innym zbiórkom - finansowym czy rzeczowym (wody, żywności), które są organizowane w wielu miejscach. W takich internetowych zbiórkach zorganizowanych np. na specjalnych portalach zajmujących się takim akcjami, zgromadzono dotąd blisko 800 tys. zł.

Płonie Biebrzański Park Narodowy. Dym dotarł już w okolice Warszawy
Pomoc w formie jedzenia i napojów dla uczestników akcji gaśniczej organizowana jest w wielu miejscach i w różnych środowiskach, samorządach, organizacjach, firmach. Ewa Wiatr z BPN poinformowała, że w dwóch miejscach: w Goniądzu oraz w siedzibie parku w Osowcu-Twierdzy działają punkty, do których można dostarczać żywność.
Taką zbiórkę zorganizowali m.in. kibice Jagiellonii. Chcieli też zgłosić się do udziału w akcji gaszenia pożaru. Park już wcześniej informował, że ze względu na stan epidemii koronawirusa oraz wymogi bezpieczeństwa, w bezpośredniej akcji gaszenia obecnie wolontariusze nie mogą uczestniczyć.
W mediach społecznościowych chęć udziału w działaniach zgłaszają kolejni strażacy OSP z województwa podlaskiego; chcą pomagać kolegom, którzy od kilku dni są w akcji, choćby po to, by chociaż przez kilka godzin mogli odpocząć.

RadioZET.pl/PAP