Zamknij

Polacy są 4 razy mniej majętni niż Grecy i aż 15 razy mniej niż Niemcy

Redakcja
16.08.2017 13:40
Polacy są 4 razy mniej majętni niż Grecy i aż 15 razy mniej niż Niemcy
fot. Pexels.com

Według badań nasze społeczeństwo jest cztery razy mniej majętne niż Grecy i aż piętnaście razy mniej niż nasi zachodni sąsiedzi. – To ma realne konsekwencje – mówi Paweł Dobrowolski, główny ekonomista Polskiego Funduszu Rozwoju w portalu ObserwatorFinansowy.pl.

Powodów, dla których w kieszeniach Polaków zostaje niewiele pieniędzy, jest wiele. Jednym z nich są przeszkody na rynkach finansowych. – W Polsce fundusze venture capital są podwójnie opodatkowane, i od zysku, i od zbycia udziałów. A to oznacza, że dla większych inwestycji całe struktury wynosi się za granice i tam opodatkowuje – wyjaśnia Dobrowolski.

Niezbędne pozyskanie inwestorów

Polski Fundusz Rozwoju ma wpłynąć na zmianę systemu, aby nie było sytuacji, że rynek zamyka się dla małych przedsiębiorstw. – Chcemy stworzyć cały ciąg inwestycji w firmy – od zupełnie małych, które potrzebują czasem tylko kontaktów, aż po fundusze, które będą w stanie wyłożyć po 200-300 mln zł, na ekspansję europejską lub światową firm bardziej rozwiniętych. Ta infrastruktura powinna przyciągnąć też inwestorów zagranicznych, którzy dotychczas o inwestowaniu w Polsce nie myśleli – mówi główny ekonomista PFR, cytowany na portalu Forsal.pl.

Niepewne czasy

Rozmówca spytany o przybliżony czas, kiedy zmiany mogą wejść w życie, mówi, że nie jest w stanie podać jakiejkolwiek daty. – Pamiętajmy, że banki centralne na świecie próbują wyjść z polityki luzowania, która nie miała precedensu, więc ciężko określić, ile to potrwa. Do tego czasu powinniśmy inwestować jak najwięcej i jak najefektywniej – dodaje.

Minister Morawiecki o emeryturach kobiet:

Zobacz także

RadioZET.pl/Forsal.pl/ ObserwatorFinansowy.pl/strz