Zamknij

Polak i Chińczyk w rękach ABW. Są podejrzani o szpiegostwo [AKTUALIZACJA]

Redakcja
11.01.2019 10:14
Polak i Chińczyk w rękach ABW. Są podejrzani o szpiegostwo [AKTUALIZACJA]
fot. A.GUZ/REPORTER/East News

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Polaka i Chińczyka podejrzanych o szpiegostwo – poinformował w piątek zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Maciej Wąsik. Decyzją sądu mężczyźni zostali aresztowani.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– Jeden Polak i jeden Chińczyk zostali zatrzymani pod zarzutem szpiegostwa przeciwko RP. Chińczyk jest biznesmenem pracującym w jednym z dużych koncernów elektronicznych. Polak jest osobą znaną w kręgach związanych ze sprawami cyberbiznesu – powiedział Wąsik.

Jak podaje portal TVP.Info, Chińczyk Weijing W. jest jednym z dyrektorów polskiego oddziału koncernu Huawei. Posługiwał się też polskim imieniem Stanisław. Polak Piotr D. to z kolei były wysoki rangą oficer ABW. Był funkcjonariuszem od 2011 roku – wiceszefem Departamentu ds. Bezpieczeństwa Teleinformatycznego i doradcą gen. Krzysztofa Bondaryka. D. miał dostęp do kluczowych informacji, w tym funkcjonowania Sieci Łączności Rządowej – informuje portal.

Zobacz także

Mężczyźni mieli działać na rzecz chińskich służb specjalnych. Zostali zatrzymani w swoich domach we wtorek rano. Grozi im do 10 lat więzienia. Sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu obu podejrzanych na trzy miesiące.

Jak donoszą dziennikarze Polskiej Agencji Prasowej, oficerowie kontrwywiadu zabezpieczyli też dokumenty i dane elektroniczne w siedzibach firmy Huawei, Urzędzie Komunikacji Elektronicznej oraz firmie Orange, gdzie pracował ostatnio Piotr D.

Reakcja na zatrzymania

W związku ze sprawą w MSZ miał pojawić się już zastępca ambasadora ChRL. W piątek przed południem w imieniu spółki Huawei oświadczenie do mediów rozesłał menedżer Adam Tyszkiewicz. 

„Spółka Huawei jest świadoma zaistniałej sytuacji i na bieżąco ją obserwuje. Na razie nie udzielamy komentarza w tej sprawie. Spółka Huawei przestrzega wszystkich obowiązujących praw i przepisów w krajach, w których prowadzi działalność. Ponadto od każdego swojego pracownika Spółka Huawei wymaga stosowania się do przepisów prawnych oraz zasad obowiązujących w krajach, w których firma ma swoje oddziały”  - czytamy w oświadczeniu.

Z kolei Komisja Europejska poinformowała, że w tej sprawie pozostanie w kontakcie z polskimi władzami.

RadioZET.pl/PAP/TVP Info/JŚ