Zamknij

Polak kierował grupą o charakterze zbrojnym. Zatrzymano go w USA

Redakcja
24.02.2017 11:24
Polak kierował grupą o charakterze zbrojnym. Zatrzymano go w USA
fot. Pixabay

Zatrzymany w USA na podstawie wniosku o ekstradycję Marek K. został oskarżony o kierowanie grupą przestępczą o charakterze zbrojnym, dokonanie dwóch rozbojów z użyciem broni palnej. Akt oskarżenia w tej sprawie został w piątek skierowany do Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu.

Szef Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie Rafał Teluk poinformował PAP, że oskarżony nie przyznał się do zarzucanych mu przestępstw i odmówił składania wyjaśnień. Grozi mu do 15 lat pozbawienia wolności.

Według ustaleń prokuratury obecnie 47-letni Marek K. wraz z trzema innymi osobami (skazanymi już prawomocnymi wyrokami) w kwietniu 2002 roku napadł na bank w małej miejscowości w woj. lubelskim, skąd zrabowali 52 tys. zł. Do kolejnego napadu w tym samym składzie doszło –- zdaniem prokuratury -– w czerwcu tego samego roku. Wówczas przestępcy napadli na konwojenta firmy ze Stalowej Woli i skradli mu 100 tys. zł. Teluk dodał, że w obu wypadkach sprawcy używali broni palnej, w tym pistoletu i karabinu. Byli ubrani w kombinezony, mieli na dłoniach rękawiczki, a twarze ukrywali pod kominiarkami.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

Śledztwa prowadzone w pierwszej fazie przez prokuratury rejonowe były umarzane ze względu na niewykrycie sprawców. Na trop przestępców organy ścigania wpadły kilka lat temu w wyniku przesłuchania podejrzanego w innej sprawie. Markowi K. prokuratura zarzuciła też oszustwo w kwocie ponad 134 tys. zł na szkodę Europejskiego Funduszu Leasingowego. K. miał wziąć w leasing samochód marki Toyota, wywieźć go na Ukrainę i tam sprzedać.

Marek K. od października przebywa w areszcie. Był poszukiwany w USA od lutego 2014 roku na podstawie wniosku o tymczasowe aresztowanie i ekstradycję. W rezultacie został zatrzymany we wrześniu 2016 roku w USA. Śledztwo w tej sprawie początkowo prowadziła Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu, ale w czerwcu 2016 r. decyzją zastępcy Prokuratora Generalnego do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji PK sprawę przejął zamiejscowy wydział PK w Rzeszowie.

RadioZET.pl/PAP/MaAl