Zamknij

Też chciałbyś mieć takie szkolenie. Policjanci driftowali na śliskiej drodze

Redakcja
19.12.2017 13:13
Też chciałbyś mieć takie szkolenie. Policjanci driftowali na śliskiej drodze
fot. Policja

Nagłe omijanie przeszkody, pokonywanie slalomu oraz zakrętów na śliskiej nawierzchni pojazdami o różnych napędach z włączonymi i wyłączonymi systemami bezpieczeństwa. To niektóre elementy, z którymi zmierzyło się ponad 200 świętokrzyskich policjantów z ramach szkolenia z zakresu techniki jazdy samochodem. Podczas szkoleń odbywających się w ośrodku doskonalenia techniki jazdy w podjędrzejowskiej miejscowości omawiano m.in. jaką należy przyjąć pozycję za kierownicą, co to jest podsterowność i nadsterowność oraz jak zachowują się przednio, tylno oraz czteronapędowe pojazdy w poślizgu.

W ciągu dwóch tygodni, w ramach doskonalenia zawodowego, policjanci garnizonu świętokrzyskiego szkolili się z zakresu techniki jazdy samochodem osobowym. W zajęciach tych łącznie udział wzięło ponad 200 policjantów w tym funkcjonariusze wszystkich komend powiatowych i miejskiej, Oddziału Prewencji Policji w Kielcach oraz m.in. wydziałów ruchu drogowego, konwojowego czy kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

Smog truje Polskę. Sprawdź listę chorób, które może powodować!

Szkolenie zostało podzielone na dwie części - teoretyczną i praktyczną, nad których przebiegiem czuwali instruktorzy. W pierwszej części wskazano prawidłową pozycję za kierownicą, zostały omówione takie zagadnienia jak: podsterowność, nadsterowność oraz w jaki sposób należy operować gazem, hamulcem oraz kierownicą, by wyprowadzić pojazd z pościgu. Instruktor wskazywał również, czym różni się w poszczególnych przypadkach kierowanie samochodem z przednim, tylnym bądź z napędem na wszystkie koła.  

Zagłosuj

Czy polska policja jest skuteczna?

Liczba głosów:

Część praktyczna została poświęcona ćwiczeniu wcześniej omawiany elementów. Policjanci po rozpędzeniu samochodu wjeżdżali na płytę poślizgową, na której nagle musieli ominąć przeszkodę. Następnie na tej samej nawierzchni pokonywali slalom oraz tzw. „rondo”. Ostatnim elementem był stromy podjazd oraz zjazd po łuku. Policjanci mieli możliwość przejechania wyznaczonego toru kilkoma pojazdami o różnych typach napędu oraz z włączonym i wyłączonym systemem ABS oraz ESP (kontrola trakcji).     

Każdy z uczestników szkolenia otrzymał certyfikat ukończenia kursu, który został zorganizowany przez funkcjonariuszy z Wydziału Kadr i Szkolenia oraz Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

RadioZET.pl/policja/maal